תשובה מהירה
באסטוניה יש כ־272 ישויות משפטיות רשומות לכל 1,000 תושבים. בלטביה יש 120 ובליטא 81. לאסטוניה גם מספר החברות הגדול ביותר במונחים מוחלטים, 369,958, אף שאוכלוסייתה היא הקטנה מבין השלוש. העסקים מרוכזים סביב הבירות בכל המדינות: אזור ריגה מחזיק ב־62% מהחברות הלטביות, מחוז האריו ב־55% מהאסטוניות ומחוז וילנה ב־44% מהליטאיות.
אסטוניה, לטביה וליטא נתפסות לעיתים כאזור אחד, אך מרשמי העסקים שלהן מספרים שלושה סיפורים שונים מאוד. לקחנו את תמציות הנתונים הפתוחים הרשמיות של שלושת המרשמים הלאומיים נכון ל־8 באוקטובר 2026, והותרנו רק ישויות רשומות שאינן בהליכי פירוק. לאחר מכן השווינו את מספר החברות בכל מדינה, את צפיפות העסקים שלהן לתושב, ואת המקומות שבהם הן רשומות בכל מדינה.
התוצאה היא תמונה של שלוש שכנות בעלות גאוגרפיה תאגידית שונה מאוד. באחת מהן יש חברה בקירוב לכל ארבעה תושבים, ובאחרת לכל שנים עשר.
כמה חברות יש במדינות הבלטיות?
| מדינה | ישויות משפטיות רשומות | אוכלוסייה (1 בינואר 2026) | לכל 1,000 תושבים | תושבים לישות |
|---|---|---|---|---|
| אסטוניה | 369,958 | 1,360,745 | 271.9 | 3.7 |
| לטביה | 221,388 | 1,845,096 | 120.0 | 8.3 |
| ליטא | 235,175 | 2,887,592 | 81.4 | 12.3 |
| סך הכול המדינות הבלטיות | 826,521 | 6,093,433 | 135.6 | 7.4 |

ביחס לאוכלוסייה, שלוש הכלכלות הבלטיות שונות זו מזו באופן ניכר. באסטוניה 22% מאוכלוסיית הבלטיות אך 45% מכלל הישויות הרשומות, כלומר בקירוב חברה אחת לכל ארבעה תושבים. ליטא היא ההפך: היא ביתם של כמעט מחצית מאוכלוסיית הבלטיות (47%) אך רק 28% מהעסקים הרשומים. לטביה קרובה ליחסיות, עם 30% מהאוכלוסייה ו־27% מהישויות.
הנתונים כוללים את כל הישויות המשפטיות הרשומות, ולא רק חברות מסחריות. הסך הכול באסטוניה כולל 25,625 אגודות בתים משותפים, 22,685 עמותות ו־24,600 עצמאים, ואילו זה של לטביה כולל משקים חקלאיים, עמותות וצורות אחרות. גם ללא שלוש הקבוצות האסטוניות הללו, לאסטוניה עדיין היו כ־218 חברות לכל 1,000 תושבים, הרבה לפני שכנותיה. כללי הבחירה מפורטים בפרק המתודולוגיה להלן.
מדוע יש לאסטוניה כל כך הרבה חברות
המרשמים מראים את הפער אך לא את סיבתו. ההסבר הסביר ביותר הוא קלות ההקמה והניהול של עסק באסטוניה. הקמת חברה מתבצעת במלואה באינטרנט, תושבי חוץ יכולים להקים חברה מרחוק באמצעות e-Residency, ורווח שנותר בחברה אינו ממוסה עד לחלוקתו. לכן חלק מהמרשם האסטוני שייך למייסדים המתגוררים בחו״ל, וחלקו, ככל הנראה, לחברות קטנות שמחזיקות או משקיעות מחדש כסף בעיקר.
אולם מס לבדו אינו מסביר את ההבדל. גם לטביה ממסה רק רווח מחולק, ובכל זאת צפיפות העסקים שלה נמוכה ממחצית מזו של אסטוניה. הדבר מצביע על כך שתהליך ההקמה הדיגיטלי והידידותי לעבודה מרחוק הוא הגורם החשוב ביותר.
היכן חברות רשומות: בירות ואזורים
בכל מדינה בלטית הבירה מושכת את החלק הגדול ביותר מרישומי החברות, אך מידת הריכוז משתנה. כדי להשוות באופן אחיד, ספרנו כל בירה בשתי רמות: העיר עצמה ואזור הבירה הרחב יותר. באסטוניה אזור זה הוא מחוז האריו, בלטביה ריגה יחד עם הרשויות המקומיות הסובבות של Pierīga, ובליטא מחוז וילנה.
| מדינה | עיר הבירה | חלק מהסך הכול הארצי | אזור הבירה | חלק מהסך הכול הארצי |
|---|---|---|---|---|
| אסטוניה | טאלין: 158,868 | 42.9% | מחוז האריו: 204,462 | 55.3% |
| לטביה | ריגה: 91,991 | 41.6% | ריגה ו־Pierīga: 136,840 | 61.8% |
| ליטא | וילנה: 85,381 | 36.3% | מחוז וילנה: 102,650 | 43.6% |

שתי הרמות מספרות סיפורים שונים במקצת. בהסתכלות על הערים בלבד, טאלין מובילה עם 42.9%, מעט לפני ריגה עם 41.6%, ואילו וילנה מאחור עם 36.3%. לאחר הוספת הרשויות הסובבות, לטביה נעשית המדינה הממוקדת ביותר בבירה בבלטיות: אזור ריגה מחזיק 61.8% מכלל החברות הלטביות, לעומת 55.3% במחוז האריו ו־43.6% במחוז וילנה. ליטא, שבה קובנה היא מרכז שני אמיתי, היא הפחות מרוכזת בשתי הרמות. במספרים מוחלטים טאלין נותרת מרכז העסקים הגדול באזור, עם 158,868 ישויות רשומות לעומת 91,991 בריגה ו־85,381 בוילנה. מחוז האריו לבדו מחזיק יותר חברות מאזור ריגה או ממחוז וילנה.
אסטוניה: מחוז האריו מחזיק יותר ממחצית
| מחוז | ישויות | חלק מהסך הכול הארצי |
|---|---|---|
| מחוז האריו (כולל טאלין) | 204,462 | 55.3% |
| מחוז טרטו | 36,753 | 9.9% |
| מחוז פארנו | 18,385 | 5.0% |
| מחוז אידה־וירו | 15,342 | 4.1% |
| מחוז לאנה־וירו | 10,443 | 2.8% |
מחוז האריו מהווה 55.3% מהחברות האסטוניות ויש בו יותר מפי חמישה חברות מאשר במחוז טרטו שבמקום השני. טאלין עצמה מחזיקה 158,868 מהן, או 42.9% מהסך הכול הארצי, וחמשת המחוזות המובילים יחד מחזיקים 77.1%. אחת הסיבות היא שעסקים רבים, במיוחד כאלה שבעליהם בחו״ל, רשומים ב־כתובת משפטית בטאלין או משתמשים ב־משרד וירטואלי שם, בלי קשר למקום מגורי בעליהם. לפירוט סטטיסטיקת החברות האסטוניות לפי עיר ורובע טאלין, ראו את המחקר שלנו על המקומות שבהם חברות אסטוניות רשומות.
לטביה: ריגה מחזיקה שתיים מכל חמש
| אזור | ישויות | חלק מהסך הכול הארצי |
|---|---|---|
| ריגה (עיר) | 91,991 | 41.6% |
| לייפאיה (עיר) | 6,305 | 2.8% |
| רשות מקומית אוגרה | 6,206 | 2.8% |
| רשות מקומית מארופה | 5,883 | 2.7% |
| יורמלה (עיר) | 5,706 | 2.6% |
בריגה נמצאות 41.6% מהחברות הלטביות, יותר מפי 14 מאשר בלייפאיה, שבמקום השני. משיכת העיר חורגת הרבה מעבר לגבולותיה: יורמלה, מארופה, אוגרה והרשויות המקומיות האחרות של Pierīga סביב הבירה מוסיפות עוד 20 נקודות אחוז, ולכן אזור ריגה כולו מגיע ל־61.8%.
ליטא: שני מרכזי עסקים חזקים
| אזור | ישויות | חלק מהסך הכול הארצי |
|---|---|---|
| וילנה (עיר) | 85,381 | 36.3% |
| קובנה (עיר) | 31,068 | 13.2% |
| קלייפדה (עיר) | 12,710 | 5.4% |
| מחוז קובנה | 8,301 | 3.5% |
| מחוז וילנה | 7,872 | 3.3% |
וילנה מהווה 36.3% מהחברות הליטאיות, ומחוז וילנה כולו 43.6%. ליטא היא המדינה הבלטית היחידה עם מרכז עסקי שני חזק: קובנה מחזיקה 13.2%, ושתי הערים יחד כמעט מחצית (49.5%). למייסדים השוקלים רישום חברה בליטא, משמעות הדבר היא בחירה אמיתית של בסיס פעילות ולא ברירת מחדל יחידה.
מתודולוגיה: כיצד הגדרנו חברה פעילה
כל הנתונים מגיעים מתמציות הנתונים הפתוחים הרשמיות שפרסמו שלושת המרשמים הלאומיים (קישורים בטבלה), נכון ל־8 באוקטובר 2026, ונספרו לפי קוד רישום ייחודי. כל מרשם מתעד את סטטוס הישות באופן שונה, ולכן כל מדינה דרשה כלל משלה לקביעה מה נחשב לחברה פעילה.
| מדינה | מרשם וקובץ | נספר כפעיל | לא נכלל |
|---|---|---|---|
| אסטוניה | נתונים פתוחים של e-Business Register (RIK), ettevotja_rekvisiidid__lihtandmed.csv |
סטטוס R (נרשם במרשם) | 8,744 בפירוק (סטטוס L) ו־675 בפשיטת רגל (סטטוס N); ישויות שנמחקו אינן בקובץ |
| לטביה | נתונים פתוחים של Register of Enterprises, register.csv |
ללא תאריך סיום (שדה terminated ריק) |
כל הישויות עם תאריך סיום |
| ליטא | נתונים פתוחים של Register of Legal Entities (Registrų centras), JAR_ADRESAI.csv |
כל קוד ייחודי בקובץ הכתובות | לא ניתן לסנן דבר, משום שבקובץ אין שדה סטטוס משפטי |
משמעות “פעיל” כאן. ישות נספרת כפעילה אם המרשם מציג אותה כקיימת ואינה בהליכי פירוק. זהו סטטוס משפטי, ולא מדד לפעילות עסקית, וחברה רשומה עשויה להיות ללא מחזור או עובדים כלל. הלשכות הסטטיסטיות ו־Eurostat מפרסמים נתונים נפרדים, ובדרך כלל נמוכים יותר, על “מפעלים פעילים”, כלומר עסקים עם מחזור, עובדים או השקעה במהלך השנה.
מגבלות:
- ליטא. ללא שדה סטטוס, לא ניתן היה להסיר ישויות בפירוק או שנמחקו מהמרשם, ולכן הנתון של ליטא הוא גבול עליון: צפיפותה האמיתית היא 81 לכל 1,000 תושבים או נמוכה יותר.
- לטביה. תאריך סיום ריק אינו מוכיח כשלעצמו שאין הליך פירוק בעיצומו.
- צורות משפטיות. המרשמים מכסים קבוצות שונות של צורות משפטיות. נתון בר־השוואה לחלוטין של “חברות מסחריות לכל 1,000 תושבים” ידרוש סיווג משותף אחד לכל שלוש המדינות.
- כתובות ואזורים. האזורים מבוססים על הכתובת הרשומה, שאינה בהכרח המקום שבו העסק פועל. מחוז האריו ומחוז וילנה הם יחידות מנהליות רשמיות; אזור ריגה הוא קיבוץ עבודה של העיר ריגה, יורמלה והרשויות המקומיות הסובבות של Pierīga, ובלטביה קידומות כתובת אינן משקפות במלואן שינויים בעבר בגבולות הרשויות המקומיות.
חישובים. חלק אזורי = ישויות באזור ÷ ישויות במדינה × 100. צפיפות = ישויות ÷ אוכלוסייה × 1,000. התוצאות מעוגלות לספרה עשרונית אחת. נתוני האוכלוסייה ל־1 בינואר 2026 הם מ־Eurostat (טבלה tps00001); הנתון האסטוני תואם ל־Statistics Estonia.
בחירת בסיס הפעילות בבלטיות
המספרים מתארים שני נופי עסקים שונים. אסטוניה צפופה, דיגיטלית ומרוכזת סביב טאלין, וניתן להקים ולנהל בה חברה מחו״ל. ליטא גדולה יותר, והעסקים בה פרוסים על פני שתי ערים חזקות. Eesti Firma פועלת בשתי המדינות. אנו מסייעים ב־רישום חברה באסטוניה או בליטא, וחברות אסטוניות יכולות להשתמש ב־כתובת הרשומה וב־משרד וירטואלי בטאלין שלנו. ספרו לנו מה אתם מתכננים, ונציע מבנה מתאים.
שאלות נפוצות
אסטוניה, עם 369,958 ישויות משפטיות רשומות, לפני ליטא (235,175) ולטביה (221,388). יש לה גם האוכלוסייה הקטנה ביותר מבין שלוש המדינות הבלטיות.
Register of Enterprises של לטביה מונה 221,388 ישויות משפטיות ללא תאריך סיום, או 120 לכל 1,000 תושבים. העיר ריגה לבדה מהווה 91,991 מהן (41.6%), ואזור ריגה הרחב 136,840 (61.8%).
Register of Legal Entities של ליטא מונה 235,175 ישויות משפטיות, או 81 לכל 1,000 תושבים. מאחר שקובץ הנתונים הפתוחים אינו כולל שדה סטטוס, מספר זה עשוי לכלול חברות שכבר נמצאות בהליכי פירוק. העיר וילנה מהווה 85,381 (36.3%), מחוז וילנה 102,650 (43.6%) והעיר קובנה 31,068 (13.2%).
במספרים מוחלטים, במחוז האריו, המחוז האסטוני הכולל את טאלין: 204,462 ישויות רשומות, לעומת 136,840 באזור ריגה ו־102,650 במחוז וילנה. כחלק מהסך הכול הארצי, אזור ריגה מוביל עם 61.8%.
לא בהכרח. הנתונים סופרים ישויות הרשומות כדין ואינן בהליכי פירוק, ולרבות מהן ייתכן שאין מחזור או עובדים. הלשכות הסטטיסטיות סופרות “מפעלים פעילים”, כלומר עסקים עם מחזור, עובדים או השקעה במהלך השנה, ולכן הסכומים שלהן בדרך כלל נמוכים יותר.
המחקר שלנו על מחוזות וערים סופר רק חברות מסחריות (OÜ, AS וצורות עסקיות אחרות). השוואה בלטית זו כוללת כל ישות רשומה, לרבות אגודות בתים משותפים, עמותות ועצמאים, ולכן הסך הכול גבוה יותר.