Rövid válasz
Észtországban mintegy 272 bejegyzett vállalat jut 1 000 lakosra. Lettországban 120, Litvániában pedig 81. Észtországban abszolút számban is itt van a legtöbb vállalat, 369,958, bár a három ország közül itt a legkisebb a népesség. A vállalkozások mindenhol a fővárosok köré összpontosulnak: a rigai régióban található a lett vállalatok 62%-a, Harju megyében az észt vállalatok 55%-a, Vilnius megyében pedig a litván vállalatok 44%-a.
Észtországot, Lettországot és Litvániát gyakran egy régióként kezelik, üzleti nyilvántartásaik azonban három igen eltérő képet mutatnak. A három nemzeti nyilvántartás 2026. október 8-i hivatalos nyíltadat-kivonatait vettük alapul, és csak a bejegyzett, felszámolás alatt nem álló jogalanyokat tartottuk meg. Ezután összehasonlítottuk az egyes országok vállalatainak számát, az egy lakosra jutó vállalati sűrűséget és a bejegyzés országon belüli helyét.
Az eredmény három szomszéd eltérő vállalati földrajzát mutatja. Az egyikben nagyjából minden negyedik lakosra jut egy vállalat, a másikban minden tizenkettedikre.
Hány vállalat van a balti államokban?
| Ország | Bejegyzett jogalanyok | Népesség (2026. jan. 1.) | 1 000 lakosra jutó | Egy jogalanyra jutó lakosok |
|---|---|---|---|---|
| Észtország | 369,958 | 1,360,745 | 271.9 | 3.7 |
| Lettország | 221,388 | 1,845,096 | 120.0 | 8.3 |
| Litvánia | 235,175 | 2,887,592 | 81.4 | 12.3 |
| Balti államok összesen | 826,521 | 6,093,433 | 135.6 | 7.4 |

A népességhez mérten a három balti gazdaság aligha lehetne eltérőbb. Észtországban él a balti népesség 22%-a, de itt található az összes bejegyzett jogalany 45%-a, ami nagyjából minden negyedik lakosra egy vállalatot jelent. Litvánia ennek az ellenkezője: a balti népesség csaknem fele (47%) itt él, de a bejegyzett vállalkozásoknak csak 28%-a található itt. Lettország közel arányos helyzetben van, a népesség 30%-ával és a jogalanyok 27%-ával.
Az adatok minden bejegyzett jogalanyt lefednek, nem csak kereskedelmi vállalatokat. Az észt összesítés 25,625 lakásszövetkezetet, 22,685 nonprofit egyesületet és 24,600 egyéni vállalkozót tartalmaz, míg a lett adat gazdaságokat, egyesületeket és más formákat is magában foglal. E három észt csoport nélkül is mintegy 218 vállalat jutna Észtországban 1 000 lakosra, jóval megelőzve a szomszédait. A kiválasztási szabályokat az alábbi módszertani rész ismerteti.
Miért van Észtországban ennyi vállalat?
A nyilvántartások megmutatják a különbséget, de nem az okát. A legvalószínűbb magyarázat az, hogy Észtország mennyire megkönnyíti egy vállalkozás elindítását és fenntartását. A cégalapítás teljesen online történik, a nem rezidensek e-Residency révén távolról is alapíthatnak vállalatot, és a vállalatban hagyott nyereség után csak kifizetésekor kell adót fizetni. Az észt nyilvántartás egy része ezért külföldön élő alapítókhoz tartozik, egy másik része pedig minden valószínűség szerint olyan kisvállalatokhoz, amelyek főként pénzt tartanak vagy fektetnek be újra.
Az adózás önmagában azonban nem magyarázza a különbséget. Lettország is csak a felosztott nyereséget adóztatja, vállalati sűrűsége mégis kevesebb mint Észtország felének felel meg. Ez arra utal, hogy leginkább a digitális, távoli alapítást támogató folyamat számít.
Hol jegyzik be a vállalatokat: fővárosok és régiók
Minden balti országban a főváros vonzza a vállalati bejegyzések legnagyobb hányadát, de a koncentráció mértéke eltérő. Az összehasonlíthatóság érdekében minden fővárost két szinten számoltunk: magát a várost és a tágabb fővárosi régiót. Észtországban ez Harju megye, Lettországban Riga a környező Pierīga önkormányzatokkal együtt, Litvániában pedig Vilnius megye.
| Ország | Főváros | Az országos összesítés aránya | Fővárosi régió | Az országos összesítés aránya |
|---|---|---|---|---|
| Észtország | Tallinn: 158,868 | 42.9% | Harju megye: 204,462 | 55.3% |
| Lettország | Riga: 91,991 | 41.6% | Riga és Pierīga: 136,840 | 61.8% |
| Litvánia | Vilnius: 85,381 | 36.3% | Vilnius megye: 102,650 | 43.6% |

A két szint kissé eltérő képet mutat. Csak a városokat nézve Tallinn vezet 42.9%-kal, közvetlenül Riga 41.6%-a előtt, míg Vilnius 36.3%-kal lemarad. A környező önkormányzatok hozzáadásával Lettország válik a Baltikum leginkább fővárosközpontú országává: a rigai régióban található az összes lett vállalat 61.8%-a, szemben Harju megye 55.3%-ával és Vilnius megye 43.6%-ával. Litvánia, ahol Kaunas valódi második központ, mindkét szinten a legkevésbé centralizált. Abszolút számokban Tallinn marad a régió legnagyobb üzleti központja 158,868 bejegyzett jogalannyal, szemben Riga 91,991 és Vilnius 85,381 jogalanyával. Harju megyében önmagában is több vállalat van, mint a rigai régióban vagy Vilnius megyében.
Észtország: Harju megye több mint felét tartja
| Megye | Jogalanyok | Az országos összesítés aránya |
|---|---|---|
| Harju megye (Tallinnt is beleértve) | 204,462 | 55.3% |
| Tartu megye | 36,753 | 9.9% |
| Pärnu megye | 18,385 | 5.0% |
| Ida-Viru megye | 15,342 | 4.1% |
| Lääne-Viru megye | 10,443 | 2.8% |
Harju megye az észt vállalatok 55.3%-át adja, és több mint ötször annyit foglal magában, mint a második Tartu megye. Tallinnban 158,868 található belőlük, az országos összesítés 42.9%-a, az öt legnagyobb megye pedig együtt 77.1%-ot képvisel. Ennek egyik oka, hogy sok vállalkozás, különösen a külföldi tulajdonosúak, tallinni székhelyre van bejegyezve, vagy ott virtuális irodát használ, függetlenül attól, hogy a tulajdonosok hol élnek. Az észt vállalati statisztikák városok és tallinni kerületek szerinti bontásához lásd tanulmányunkat arról, hol vannak bejegyezve az észt vállalatok.
Lettország: Riga a vállalatok kétötödének ad helyet
| Terület | Jogalanyok | Az országos összesítés aránya |
|---|---|---|
| Riga (város) | 91,991 | 41.6% |
| Liepāja (város) | 6,305 | 2.8% |
| Ogre önkormányzat | 6,206 | 2.8% |
| Mārupe önkormányzat | 5,883 | 2.7% |
| Jūrmala (város) | 5,706 | 2.6% |
Rigában található a lett vállalatok 41.6%-a, több mint 14-szer annyi, mint a második Liepājában. A város vonzereje messze túlterjed a határain: Jūrmala, Mārupe, Ogre és a főváros körüli többi Pierīga önkormányzat további 20 százalékpontot ad hozzá, ezért a rigai régió egésze eléri a 61.8%-ot.
Litvánia: két erős üzleti központ
| Terület | Jogalanyok | Az országos összesítés aránya |
|---|---|---|
| Vilnius (város) | 85,381 | 36.3% |
| Kaunas (város) | 31,068 | 13.2% |
| Klaipėda (város) | 12,710 | 5.4% |
| Kaunasi járás | 8,301 | 3.5% |
| Vilniusi járás | 7,872 | 3.3% |
Vilniusban található a litván vállalatok 36.3%-a, Vilnius megye egészében pedig 43.6%-a. Litvánia az egyetlen balti ország erős második üzleti központtal: Kaunas 13.2%-ot képvisel, a két város együtt pedig csaknem a felét (49.5%). Azoknak az alapítóknak, akik litvániai cégbejegyzést fontolgatnak, ez valódi telephelyválasztást jelent egyetlen alapértelmezett helyett.
Módszertan: hogyan határoztuk meg az aktív vállalatot?
Minden adat a három nemzeti nyilvántartás által közzétett hivatalos nyíltadat-kivonatokból származik (a táblázatban található linkek), 2026. október 8-i állapot szerint, és egyedi regisztrációs kód alapján számítottuk őket. Minden nyilvántartás másként rögzíti egy jogalany státuszát, ezért országonként saját szabály kellett annak meghatározására, mi minősül aktív vállalatnak.
| Ország | Nyilvántartás és fájl | Aktívnak számít | Kihagyva |
|---|---|---|---|
| Észtország | e-Business Register (RIK) nyílt adatai, ettevotja_rekvisiidid__lihtandmed.csv |
R státusz (bejegyezve a nyilvántartásba) | 8,744 felszámolás alatt (L státusz) és 675 csődben (N státusz); a törölt jogalanyok nem szerepelnek a fájlban |
| Lettország | Register of Enterprises nyílt adatai, register.csv |
Nincs megszűnési dátum (üres terminated mező) |
Minden megszűnési dátummal rendelkező jogalany |
| Litvánia | Register of Legal Entities (Registrų centras) nyílt adatai, JAR_ADRESAI.csv |
Minden egyedi kód a címeket tartalmazó fájlban | Semmit sem lehetett kiszűrni, mert a fájl nem tartalmaz jogi státuszmezőt |
Mit jelent itt az „aktív”. Egy jogalany aktívnak számít, ha a nyilvántartás létezőként és felszámolás alatt nem állóként tünteti fel. Ez jogi státusz, nem az üzleti tevékenység mértéke, és egy bejegyzett vállalatnak egyáltalán nem feltétlenül van árbevétele vagy munkavállalója. A statisztikai hivatalok és az Eurostat külön, általában alacsonyabb adatokat tesznek közzé az „aktív vállalkozásokról”, vagyis azokról a vállalkozásokról, amelyeknek az év során árbevételük, munkavállalójuk vagy beruházásuk volt.
Korlátozások:
- Litvánia. Státuszmező hiányában a felszámolt vagy törölt jogalanyokat nem lehetett eltávolítani, ezért Litvánia adata felső határ: a tényleges sűrűség 81 / 1,000 lakos vagy kevesebb.
- Lettország. Az üres megszűnési dátum önmagában nem bizonyítja, hogy nincs folyamatban felszámolás.
- Jogi formák. A nyilvántartások eltérő jogi formahalmazokat fednek le. A szigorúan összehasonlítható „kereskedelmi vállalatok 1,000 lakosra” mutatóhoz mindhárom országban egységes besorolásra lenne szükség.
- Címek és régiók. A régiók a bejegyzett címet követik, amely nem feltétlenül az a hely, ahol a vállalkozás működik. Harju megye és Vilnius megye hivatalos közigazgatási egység; a rigai régió Riga városának, Jūrmalának és a környező Pierīga önkormányzatoknak munkacsoportosítása, Lettországban pedig a címelőtagok nem tükrözik teljesen az önkormányzati határok korábbi változásait.
Számítások. Regionális arány = a régió jogalanyai ÷ az ország jogalanyai × 100. Sűrűség = jogalanyok ÷ népesség × 1,000. Az eredmények egy tizedesjegyre vannak kerekítve. A 2026. január 1-jei népességadatok az Eurostat-tól származnak (tps00001 táblázat); az észt adat megegyezik a Statistics Estonia adatával.
Bázis kiválasztása a Baltikumban
A számok két eltérő üzleti környezetet írnak le. Észtország sűrű, digitális és Tallinn-központú, ahol egy vállalat külföldről is alapítható és működtethető. Litvánia nagyobb, vállalkozásai két erős város között oszlanak meg. Eesti Firma mindkét országban működik. Segítünk vállalat bejegyzésében Észtországban vagy Litvániában, az észt vállalatok pedig használhatják székhelyszolgáltatásunkat és tallinni virtuális irodánkat. Mondja el, mit tervez, és javaslunk egy megfelelő konstrukciót.
GYIK
Észtországban, 369,958 bejegyzett jogalannyal, Litvánia (235,175) és Lettország (221,388) előtt. A három balti állam közül itt a legkisebb a népesség is.
A lett Register of Enterprises 221,388 megszűnési dátum nélküli jogalanyt tart nyilván, vagyis 120-at 1,000 lakosra. Riga városában közülük 91,991 található (41.6%), a tágabb rigai régióban pedig 136,840 (61.8%).
A litván Register of Legal Entities 235,175 jogalanyt tart nyilván, vagyis 81-et 1,000 lakosra. Mivel a nyíltadat-fájl nem tartalmaz státuszmezőt, ez a szám már felszámolás alatt álló vállalatokat is tartalmazhat. Vilnius városában 85,381 (36.3%), Vilnius megyében 102,650 (43.6%), Kaunas városában pedig 31,068 (13.2%) található.
Abszolút számban Harju megyében, a Tallinnhoz tartozó észt megyében: 204,462 bejegyzett jogalany, szemben a rigai régió 136,840 és Vilnius megye 102,650 jogalanyával. Az országos összesítés arányában a rigai régió vezet 61.8%-kal.
Nem feltétlenül. Az adatok a jogilag bejegyzett, felszámolás alatt nem álló jogalanyokat számolják, és soknak közülük nem feltétlenül van árbevétele vagy munkavállalója. A statisztikai hivatalok az „aktív vállalkozásokat” számolják, vagyis azokat, amelyeknek az év során árbevételük, munkavállalójuk vagy beruházásuk volt, ezért az összesítéseik általában alacsonyabbak.
Megyei és városi tanulmányunk csak kereskedelmi vállalatokat számol (OÜ, AS és más üzleti formák). Ez a balti összehasonlítás minden bejegyzett jogalanyt tartalmaz, beleértve a lakásszövetkezeteket, nonprofit egyesületeket és egyéni vállalkozókat is, ezért az összesítés magasabb.