Kısa yanıt
Estonya’da 1.000 kişi başına yaklaşık 272 kayıtlı şirket vardır. Letonya’da 120, Litvanya’da ise 81 vardır. Nüfusu üç ülke arasında en küçük olmasına rağmen Estonya, mutlak sayıda da 369.958 ile en fazla şirkete sahiptir. İşletmeler her yerde başkentler çevresinde yoğunlaşmıştır: Riga bölgesinde Letonya şirketlerinin %62’si, Harju İlçesinde Estonya şirketlerinin %55’i ve Vilnius İlçesinde Litvanya şirketlerinin %44’ü bulunur.
Estonya, Letonya ve Litvanya sıklıkla tek bir bölge olarak değerlendirilir; ancak işletme sicilleri üç çok farklı tablo ortaya koyar. 8 Ekim 2026 itibarıyla üç ulusal sicilin resmî açık veri çıktılarından yararlandık ve yalnızca kayıtlı, tasfiye sürecinde olmayan kuruluşları tuttuk. Ardından her ülkedeki şirket sayısını, kişi başına işletme yoğunluğunu ve ülkede nerede kayıtlı olduklarını karşılaştırdık.
Sonuç, kurumsal coğrafyaları çok farklı üç komşunun tablosudur. Bunlardan birinde yaklaşık her dört kişi için bir şirket, diğerinde ise her on iki kişi için bir şirket vardır.
Baltık Devletlerinde Kaç Şirket Var?
| Ülke | Kayıtlı tüzel kişiler | Nüfus (1 Ocak 2026) | 1.000 kişi başına | Kuruluş başına kişi |
|---|---|---|---|---|
| Estonya | 369.958 | 1.360.745 | 271,9 | 3,7 |
| Letonya | 221.388 | 1.845.096 | 120,0 | 8,3 |
| Litvanya | 235.175 | 2.887.592 | 81,4 | 12,3 |
| Baltık devletleri toplamı | 826.521 | 6.093.433 | 135,6 | 7,4 |

Nüfusa göre ölçüldüğünde, üç Baltık ekonomisi bundan daha farklı olamazdı. Estonya Baltık nüfusunun %22’sine, ancak tüm kayıtlı kuruluşların %45’ine sahiptir; bu da yaklaşık her dört kişi için bir şirkete karşılık gelir. Litvanya’da durum tersidir: Baltık nüfusunun neredeyse yarısına (%47) ev sahipliği yapmasına rağmen kayıtlı işletmelerin yalnızca %28’ine sahiptir. Letonya, nüfusun %30’u ve kuruluşların %27’si ile oransal dağılıma yakındır.
Rakamlar yalnızca ticari şirketleri değil, tüm kayıtlı tüzel kişileri kapsar. Estonya toplamına 25.625 apartman birlikleri, 22.685 kâr amacı gütmeyen dernek ve 24.600 şahıs işletmesi dâhildir; Letonya toplamına ise çiftlikler, dernekler ve diğer türler dâhildir. Bu üç Estonya grubunun dışında bile Estonya’da 1.000 kişi başına yaklaşık 218 şirket olurdu; bu, komşularının çok önündedir. Seçim kuralları aşağıdaki metodoloji bölümünde açıklanmıştır.
Estonya’da Neden Bu Kadar Çok Şirket Var?
Siciller farkı gösterir, ancak nedenini göstermez. En olası açıklama, Estonya’nın bir işletme başlatmayı ve sürdürmeyi ne kadar kolaylaştırdığıdır. Şirket kuruluşu tamamen çevrim içidir; yerleşik olmayanlar e-Residency aracılığıyla uzaktan şirket kurabilir ve şirkette bırakılan kâr dağıtılana kadar vergilendirilmez. Bu nedenle Estonya sicilinin bir bölümü yurt dışında yaşayan kuruculara, bir bölümü de büyük olasılıkla esas olarak para tutan veya yeniden yatıran küçük şirketlere aittir.
Ancak farkı tek başına vergi açıklamaz. Letonya da yalnızca dağıtılan kârı vergilendirir, yine de işletme yoğunluğu Estonya’nın yarısından azdır. Bu durum, en önemli etkenin dijital ve uzaktan erişime uygun kuruluş süreci olduğunu gösterir.
Şirketler Nerede Kayıtlı: Başkentler ve Bölgeler
Her Baltık ülkesinde başkent, şirket kayıtlarının en büyük payını çeker; ancak yoğunlaşmanın derecesi değişir. Benzeri benzeriyle karşılaştırmak için her başkenti iki düzeyde saydık: şehrin kendisi ve daha geniş başkent bölgesi. Estonya için bu bölge Harju İlçesi, Letonya için Riga ve çevresindeki Pierīga belediyeleri, Litvanya için ise Vilnius İlçesidir.
| Ülke | Başkent | Ulusal toplam içindeki pay | Başkent bölgesi | Ulusal toplam içindeki pay |
|---|---|---|---|---|
| Estonya | Tallinn: 158.868 | %42,9 | Harju İlçesi: 204.462 | %55,3 |
| Letonya | Riga: 91.991 | %41,6 | Riga ve Pierīga: 136.840 | %61,8 |
| Litvanya | Vilnius: 85.381 | %36,3 | Vilnius İlçesi: 102.650 | %43,6 |

İki düzey biraz farklı tablolar gösterir. Yalnızca şehirlere bakıldığında Tallinn %42,9 ile öndedir; onu %41,6 ile Riga izler, Vilnius ise %36,3 ile geridedir. Çevredeki belediyeler eklendiğinde Letonya, Baltıklardaki en başkent merkezli ülke olur: Riga bölgesi tüm Letonya şirketlerinin %61,8’ini barındırırken Harju İlçesinde bu oran %55,3, Vilnius İlçesinde %43,6’dır. Kaunas’ın gerçek bir ikinci merkez olduğu Litvanya, her iki düzeyde de en az merkezileşmiş ülkedir. Mutlak sayılarda Tallinn, Riga’daki 91.991 ve Vilnius’taki 85.381’e karşılık 158.868 kayıtlı kuruluşla bölgenin en büyük iş merkezidir. Harju İlçesi tek başına Riga bölgesi veya Vilnius İlçesinden daha fazla şirket barındırır.
Estonya: Harju İlçesi Yarısından Fazlasını Barındırıyor
| İlçe | Kuruluşlar | Ulusal toplam içindeki pay |
|---|---|---|
| Harju İlçesi (Tallinn dâhil) | 204.462 | %55,3 |
| Tartu İlçesi | 36.753 | %9,9 |
| Pärnu İlçesi | 18.385 | %5,0 |
| Ida-Viru İlçesi | 15.342 | %4,1 |
| Lääne-Viru İlçesi | 10.443 | %2,8 |
Harju İlçesi Estonya şirketlerinin %55,3’ünü oluşturur ve ikinci sıradaki Tartu İlçesinden beş kattan fazla şirkete sahiptir. Bunların 158.868’i, yani ulusal toplamın %42,9’u Tallinn’dedir; ilk beş ilçe birlikte %77,1’i barındırır. Bunun bir nedeni, özellikle sahipleri yurt dışında olan birçok işletmenin, sahipleri nerede yaşarsa yaşasın, Tallinn’deki yasal adrese kayıtlı olması veya burada sanal ofis kullanmasıdır. Estonya şirket istatistiklerinin şehir ve Tallinn ilçesine göre dağılımı için Estonya şirketlerinin nerede kayıtlı olduğuna ilişkin çalışmamıza bakın.
Letonya: Riga Beşte İkisini Barındırıyor
| Bölge | Kuruluşlar | Ulusal toplam içindeki pay |
|---|---|---|
| Riga (şehir) | 91.991 | %41,6 |
| Liepāja (şehir) | 6.305 | %2,8 |
| Ogre Belediyesi | 6.206 | %2,8 |
| Mārupe Belediyesi | 5.883 | %2,7 |
| Jūrmala (şehir) | 5.706 | %2,6 |
Riga, Letonya şirketlerinin %41,6’sına ev sahipliği yapar; bu, ikinci sıradaki Liepāja’nın 14 katından fazladır. Şehrin çekim gücü sınırlarının çok ötesine uzanır: Başkent çevresindeki Jūrmala, Mārupe, Ogre ve diğer Pierīga belediyeleri 20 yüzde puanı daha ekler; bu nedenle Riga bölgesinin tamamı %61,8’e ulaşır.
Litvanya: İki Güçlü İş Merkezi
| Bölge | Kuruluşlar | Ulusal toplam içindeki pay |
|---|---|---|
| Vilnius (şehir) | 85.381 | %36,3 |
| Kaunas (şehir) | 31.068 | %13,2 |
| Klaipėda (şehir) | 12.710 | %5,4 |
| Kaunas Bölgesi | 8.301 | %3,5 |
| Vilnius Bölgesi | 7.872 | %3,3 |
Vilnius, Litvanya şirketlerinin %36,3’ünü; Vilnius İlçesinin tamamı ise %43,6’sını oluşturur. Litvanya, güçlü bir ikinci iş merkezine sahip tek Baltık ülkesidir: Kaunas %13,2’yi barındırır ve iki şehir birlikte neredeyse yarıya (%49,5) ulaşır. Litvanya’da şirket kaydı düşünen kurucular için bu, tek bir varsayılan konum yerine gerçek bir merkez seçimi anlamına gelir.
Metodoloji: Aktif Şirketi Nasıl Tanımladık?
Tüm rakamlar, üç ulusal sicilin yayımladığı resmî açık veri çıktılarından (tablodaki bağlantılar) alınmıştır; veriler 8 Ekim 2026 itibarıyladır ve benzersiz kayıt koduna göre sayılmıştır. Her sicil bir kuruluşun durumunu farklı kaydeder; bu nedenle her ülke için aktif şirket sayılan unsura ilişkin ayrı bir kurala ihtiyaç duyuldu.
| Ülke | Sicil ve dosya | Aktif sayılan | Hariç tutulan |
|---|---|---|---|
| Estonya | e-Business Register (RIK) açık verisi, ettevotja_rekvisiidid__lihtandmed.csv |
R durumu (sicile kaydedilmiş) | Tasfiyedeki 8.744 (durum L) ve iflastaki 675 (durum N); silinmiş kuruluşlar dosyada yer almaz |
| Letonya | Register of Enterprises açık verisi, register.csv |
Fesih tarihi yok (boş terminated alanı) |
Fesih tarihi bulunan tüm kuruluşlar |
| Litvanya | Register of Legal Entities (Registrų centras) açık verisi, JAR_ADRESAI.csv |
Adres dosyasındaki her benzersiz kod | Dosyada hukuki durum alanı olmadığından hiçbir şey filtrelenemedi |
Burada “aktif” ne anlama gelir? Bir kuruluş, sicil onu mevcut ve tasfiye sürecinde değil olarak gösteriyorsa aktif sayılır. Bu hukuki bir durumdur, ticari faaliyetin ölçüsü değildir; kayıtlı bir şirketin hiç cirosu veya personeli olmayabilir. İstatistik kurumları ve Eurostat, yıl içinde ciro, personel veya yatırımı olan işletmeler anlamındaki “aktif işletmeler” için ayrı ve genellikle daha düşük rakamlar yayımlar.
Sınırlamalar:
- Litvanya. Durum alanı olmadan tasfiye edilmiş veya sicilden silinmiş kuruluşlar çıkarılamadı; bu nedenle Litvanya rakamı bir üst sınırdır: gerçek yoğunluğu 1.000 kişi başına 81 veya daha düşük olabilir.
- Letonya. Boş bir fesih tarihi, tek başına tasfiyenin devam etmediğini kanıtlamaz.
- Hukuki türler. Siciller farklı hukuki tür gruplarını kapsar. Kesin olarak karşılaştırılabilir bir “1.000 kişi başına ticari şirket” rakamı, üç ülkenin tamamında ortak bir sınıflandırma gerektirir.
- Adresler ve bölgeler. Bölgeler kayıtlı adrese göre belirlenir; bu adres işletmenin faaliyet gösterdiği yer olmak zorunda değildir. Harju İlçesi ve Vilnius İlçesi resmî idari birimlerdir; Riga bölgesi Riga şehri, Jūrmala ve çevredeki Pierīga belediyelerinden oluşan çalışma amaçlı bir gruplamadır; ayrıca Letonya’da adres önekleri belediye sınırlarındaki geçmiş değişiklikleri tam olarak yansıtmaz.
Hesaplamalar. Bölgesel pay = bölgedeki kuruluşlar ÷ ülkedeki kuruluşlar × 100. Yoğunluk = kuruluşlar ÷ nüfus × 1.000. Sonuçlar bir ondalık basamağa yuvarlanmıştır. 1 Ocak 2026 itibarıyla nüfus rakamları Eurostat‘tan (tablo tps00001) alınmıştır; Estonya rakamı Statistics Estonia ile eşleşmektedir.
Baltıklarda Merkezinizi Seçmek
Rakamlar iki farklı iş ortamını tanımlar. Estonya yoğun, dijital ve Tallinn merkezlidir; buradaki bir şirket yurt dışından kurulup yönetilebilir. Litvanya daha büyüktür ve işletmeler iki güçlü şehre yayılmıştır. Eesti Firma her iki ülkede de hizmet verir. Estonya’da şirket kaydı veya Litvanya’da konusunda yardımcı oluruz; Estonya şirketleri kayıtlı adresimizi ve Tallinn’deki sanal ofisimizi kullanabilir. Planınızı bize iletin, size uygun bir yapı önerelim.
SSS
Estonya, 369.958 kayıtlı tüzel kişi ile Litvanya’nın (235.175) ve Letonya’nın (221.388) önündedir. Ayrıca üç Baltık devleti arasında en küçük nüfusa sahiptir.
Letonya’nın Register of Enterprises sicilinde fesih tarihi olmayan 221.388 tüzel kişi, yani 1.000 kişi başına 120 kuruluş listelenmektedir. Yalnızca Riga şehri bunların 91.991’ini (%41,6), daha geniş Riga bölgesi ise 136.840’ını (%61,8) oluşturur.
Litvanya’nın Register of Legal Entities sicilinde 235.175 tüzel kişi, yani 1.000 kişi başına 81 kuruluş listelenmektedir. Açık veri dosyasında durum alanı bulunmadığından bu sayı, tasfiye sürecinde olan şirketleri de içerebilir. Vilnius şehri 85.381’i (%36,3), Vilnius İlçesi 102.650’yi (%43,6) ve Kaunas şehri 31.068’i (%13,2) oluşturur.
Mutlak sayılarda, Tallinn’i içeren Estonya ilçesi Harju İlçesinde: Riga bölgesindeki 136.840 ve Vilnius İlçesindeki 102.650’ye karşılık 204.462 kayıtlı kuruluş vardır. Ulusal toplam içindeki pay olarak Riga bölgesi %61,8 ile öndedir.
Her zaman değil. Rakamlar, hukuken kayıtlı ve tasfiye sürecinde olmayan kuruluşları sayar; bunların çoğunun cirosu veya personeli olmayabilir. İstatistik kurumları, yıl içinde ciro, personel veya yatırımı olan işletmeler anlamındaki “aktif işletmeleri” sayar; dolayısıyla toplamları genellikle daha düşüktür.
İlçe ve şehir çalışmamız yalnızca ticari şirketleri (OÜ, AS ve diğer işletme türleri) sayar. Bu Baltık karşılaştırması apartman birlikleri, kâr amacı gütmeyen dernekler ve şahıs işletmeleri dâhil her kayıtlı kuruluşu içerir; bu nedenle toplam daha yüksektir.