Krótka odpowiedź
W Estonii przypada około 272 zarejestrowanych podmiotów na 1,000 mieszkańców. Na Łotwie jest ich 120, a na Litwie 81. Estonia ma również najwięcej podmiotów w liczbach bezwzględnych — 369,958 — choć jej populacja jest najmniejsza z całej trójki. Wszędzie działalność koncentruje się wokół stolic: region Rygi skupia 62% łotewskich podmiotów, hrabstwo Harju 55% estońskich, a okręg wileński 44% litewskich.
Estonia, Łotwa i Litwa są często traktowane jako jeden region, jednak ich rejestry przedsiębiorstw opowiadają trzy bardzo różne historie. Wykorzystaliśmy oficjalne otwarte wyciągi danych ze wszystkich trzech rejestrów krajowych według stanu na 8 October 2026 i zachowaliśmy wyłącznie podmioty zarejestrowane, które nie są w trakcie likwidacji. Następnie porównaliśmy liczbę spółek w każdym kraju, ich zagęszczenie na mieszkańca oraz miejsca ich rejestracji w poszczególnych państwach.
Wynik przedstawia trzech sąsiadów o bardzo odmiennej geografii korporacyjnej. W jednym z nich jedna spółka przypada mniej więcej na czterech mieszkańców, w drugim — na dwunastu.
Ile spółek jest w państwach bałtyckich?
| Kraj | Zarejestrowane osoby prawne | Ludność (1 Jan 2026) | Na 1,000 mieszkańców | Mieszkańcy na podmiot |
|---|---|---|---|---|
| Estonia | 369,958 | 1,360,745 | 271.9 | 3.7 |
| Łotwa | 221,388 | 1,845,096 | 120.0 | 8.3 |
| Litwa | 235,175 | 2,887,592 | 81.4 | 12.3 |
| Łącznie państwa bałtyckie | 826,521 | 6,093,433 | 135.6 | 7.4 |

W relacji do liczby mieszkańców trzy gospodarki bałtyckie trudno mogłyby bardziej się różnić. Estonia ma 22% ludności państw bałtyckich, lecz 45% wszystkich zarejestrowanych podmiotów, co daje w przybliżeniu jedną spółkę na czterech mieszkańców. Litwa stanowi przeciwieństwo: mieszka tam niemal połowa ludności regionu (47%), ale zarejestrowanych jest tylko 28% przedsiębiorstw. Łotwa jest bliska proporcjonalności — ma 30% ludności i 27% podmiotów.
Dane obejmują wszystkie zarejestrowane osoby prawne, nie tylko spółki handlowe. Łączna liczba w Estonii obejmuje 25,625 wspólnot mieszkaniowych, 22,685 stowarzyszeń non-profit oraz 24,600 przedsiębiorców jednoosobowych, podczas gdy liczba dla Łotwy obejmuje gospodarstwa rolne, stowarzyszenia i inne formy. Nawet bez tych trzech estońskich grup Estonia nadal miałaby około 218 spółek na 1,000 mieszkańców, znacznie więcej niż jej sąsiedzi. Zasady doboru przedstawiono poniżej w części dotyczącej metodologii.
Dlaczego Estonia ma tak wiele spółek
Rejestry pokazują różnicę, ale nie jej przyczynę. Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest łatwość zakładania i prowadzenia działalności w Estonii. Założenie spółki odbywa się całkowicie online, nierezydenci mogą założyć spółkę zdalnie poprzez e-Residency, a zysk pozostawiony w spółce nie jest opodatkowany, dopóki nie zostanie wypłacony. Część estońskiego rejestru należy zatem do założycieli mieszkających za granicą, a część, najprawdopodobniej, do małych spółek, które głównie przechowują lub reinwestują środki.
Same podatki nie wyjaśniają jednak różnicy. Łotwa również opodatkowuje wyłącznie zysk wypłacony, a mimo to jej zagęszczenie przedsiębiorstw jest mniejsze niż połowa estońskiego. Wskazuje to, że najważniejszym czynnikiem jest cyfrowy, przyjazny dla zdalnych założycieli proces zakładania spółki.
Gdzie rejestrowane są spółki: stolice i regiony
W każdym państwie bałtyckim stolica przyciąga największą część rejestracji spółek, lecz stopień koncentracji jest różny. Aby porównać dane na równych zasadach, policzyliśmy każdą stolicę na dwóch poziomach: samo miasto oraz szerszy region stołeczny. Dla Estonii jest to hrabstwo Harju, dla Łotwy Ryga wraz z otaczającymi gminami Pierīga, a dla Litwy — okręg wileński.
| Kraj | Stolica | Udział w krajowej liczbie ogółem | Region stołeczny | Udział w krajowej liczbie ogółem |
|---|---|---|---|---|
| Estonia | Tallinn: 158,868 | 42.9% | Hrabstwo Harju: 204,462 | 55.3% |
| Łotwa | Ryga: 91,991 | 41.6% | Ryga i Pierīga: 136,840 | 61.8% |
| Litwa | Wilno: 85,381 | 36.3% | Okręg wileński: 102,650 | 43.6% |

Oba poziomy pokazują nieco inne historie. Patrząc wyłącznie na miasta, prowadzi Tallinn z 42.9%, tuż przed Rygą z 41.6%, natomiast Wilno pozostaje na poziomie 36.3%. Po dodaniu otaczających gmin Łotwa staje się najbardziej skupionym wokół stolicy krajem bałtyckim: region Rygi obejmuje 61.8% wszystkich łotewskich spółek, wobec 55.3% w hrabstwie Harju i 43.6% w okręgu wileńskim. Litwa, z Kownem jako rzeczywistym drugim ośrodkiem, jest najmniej scentralizowana na obu poziomach. W liczbach bezwzględnych Tallinn pozostaje największym centrum biznesowym regionu, z 158,868 zarejestrowanymi podmiotami wobec 91,991 w Rydze i 85,381 w Wilnie. Samo hrabstwo Harju skupia więcej spółek niż region Rygi lub okręg wileński.
Estonia: hrabstwo Harju skupia ponad połowę
| Hrabstwo | Podmioty | Udział w krajowej liczbie ogółem |
|---|---|---|
| Hrabstwo Harju (w tym Tallinn) | 204,462 | 55.3% |
| Hrabstwo Tartu | 36,753 | 9.9% |
| Hrabstwo Pärnu | 18,385 | 5.0% |
| Hrabstwo Ida-Viru | 15,342 | 4.1% |
| Hrabstwo Lääne-Viru | 10,443 | 2.8% |
Hrabstwo Harju obejmuje 55.3% estońskich spółek i ma ich ponad pięć razy więcej niż drugie w kolejności hrabstwo Tartu. Sam Tallinn skupia 158,868 z nich, czyli 42.9% krajowej liczby ogółem, a pięć największych hrabstw łącznie — 77.1%. Jednym z powodów jest to, że wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza z właścicielami za granicą, rejestruje się pod adresem prawnym w Tallinnie lub korzysta tam z biura wirtualnego, niezależnie od miejsca zamieszkania właścicieli. Zestawienie estońskich statystyk spółek według miasta i dzielnicy Tallinna przedstawiamy w naszym badaniu gdzie rejestrowane są estońskie spółki.
Łotwa: Ryga skupia dwie na pięć
| Terytorium | Podmioty | Udział w krajowej liczbie ogółem |
|---|---|---|
| Ryga (miasto) | 91,991 | 41.6% |
| Liepāja (miasto) | 6,305 | 2.8% |
| Gmina Ogre | 6,206 | 2.8% |
| Gmina Mārupe | 5,883 | 2.7% |
| Jūrmala (miasto) | 5,706 | 2.6% |
Ryga skupia 41.6% łotewskich spółek, ponad 14 razy więcej niż Liepāja, zajmująca drugie miejsce. Przyciąganie miasta sięga znacznie poza jego granice: Jūrmala, Mārupe, Ogre i pozostałe gminy Pierīga wokół stolicy dodają kolejne 20 punktów procentowych, dlatego cały region Rygi osiąga 61.8%.
Litwa: dwa silne centra biznesowe
| Terytorium | Podmioty | Udział w krajowej liczbie ogółem |
|---|---|---|
| Wilno (miasto) | 85,381 | 36.3% |
| Kowno (miasto) | 31,068 | 13.2% |
| Kłajpeda (miasto) | 12,710 | 5.4% |
| Rejon kowieński | 8,301 | 3.5% |
| Rejon wileński | 7,872 | 3.3% |
Wilno skupia 36.3% litewskich spółek, a cały okręg wileński 43.6%. Litwa jest jedynym państwem bałtyckim z silnym drugim ośrodkiem biznesowym: Kowno ma 13.2%, a oba miasta łącznie niemal połowę (49.5%). Dla założycieli rozważających rejestrację spółki na Litwie oznacza to rzeczywisty wybór lokalizacji zamiast jednego domyślnego rozwiązania.
Metodologia: jak zdefiniowaliśmy aktywną spółkę
Wszystkie dane pochodzą z oficjalnych wyciągów otwartych danych opublikowanych przez trzy rejestry krajowe (linki w tabeli), według stanu na 8 October 2026, i są liczone według unikalnego kodu rejestracyjnego. Każdy rejestr inaczej zapisuje status podmiotu, dlatego dla każdego kraju potrzebna była własna zasada określająca, co uznajemy za aktywną spółkę.
| Kraj | Rejestr i plik | Uznane za aktywne | Pomijane |
|---|---|---|---|
| Estonia | otwarte dane e-Business Register (RIK), ettevotja_rekvisiidid__lihtandmed.csv |
Status R (wpisany do rejestru) | 8,744 w likwidacji (status L) i 675 w upadłości (status N); usuniętych podmiotów nie ma w pliku |
| Łotwa | otwarte dane Register of Enterprises, register.csv |
Brak daty zakończenia (puste pole terminated) |
Wszystkie podmioty z datą zakończenia |
| Litwa | otwarte dane Register of Legal Entities (Registrų centras), JAR_ADRESAI.csv |
Każdy unikalny kod w pliku adresowym | Nie można było nic odfiltrować, ponieważ plik nie ma pola statusu prawnego |
Co oznacza tutaj „aktywny”. Podmiot uznaje się za aktywny, jeśli rejestr wskazuje, że istnieje i nie jest w trakcie likwidacji. Jest to status prawny, a nie miara aktywności gospodarczej; zarejestrowana spółka może w ogóle nie mieć obrotu ani personelu. Urzędy statystyczne i Eurostat publikują odrębne, zazwyczaj niższe dane dotyczące „aktywnych przedsiębiorstw”, czyli firm, które w ciągu roku miały obrót, personel lub inwestycje.
Ograniczenia:
- Litwa. Bez pola statusu nie można było usunąć podmiotów zlikwidowanych lub wyrejestrowanych, dlatego liczba dla Litwy stanowi górną granicę: jej rzeczywiste zagęszczenie wynosi 81 na 1,000 mieszkańców lub mniej.
- Łotwa. Pusta data zakończenia sama w sobie nie dowodzi, że nie trwa likwidacja.
- Formy prawne. Rejestry obejmują różne zestawy form prawnych. Ściśle porównywalna wartość „spółki handlowe na 1,000 mieszkańców” wymagałaby jednej wspólnej klasyfikacji dla wszystkich trzech krajów.
- Adresy i regiony. Regiony określono według adresu rejestrowego, który niekoniecznie jest miejscem prowadzenia działalności. Hrabstwo Harju i okręg wileński są oficjalnymi jednostkami administracyjnymi; region Rygi to robocze grupowanie miasta Rygi, Jūrmali i otaczających gmin Pierīga, a na Łotwie prefiksy adresów nie odzwierciedlają w pełni wcześniejszych zmian granic gmin.
Obliczenia. Udział regionalny = podmioty w regionie ÷ podmioty w kraju × 100. Zagęszczenie = podmioty ÷ ludność × 1,000. Wyniki zaokrąglono do jednego miejsca po przecinku. Dane o ludności na 1 January 2026 pochodzą z Eurostat (tabela tps00001); wartość dla Estonii odpowiada danym Statistics Estonia.
Wybór lokalizacji w państwach bałtyckich
Liczby opisują dwa odmienne krajobrazy biznesowe. Estonia jest gęsto nasycona podmiotami, cyfrowa i skupiona wokół Tallinna, a spółkę można tam założyć i prowadzić z zagranicy. Litwa jest większa, a działalność rozkłada się między dwa silne miasta. Eesti Firma działa w obu krajach. Pomagamy w rejestracji spółki w Estonii lub na Litwie, a estońskie spółki mogą korzystać z naszego adresu rejestrowego oraz biura wirtualnego w Tallinnie. Prosimy opisać swoje plany, a zaproponujemy odpowiednią strukturę.
FAQ
Estonia — z 369,958 zarejestrowanymi osobami prawnymi — wyprzedza Litwę (235,175) i Łotwę (221,388). Ma też najmniejszą populację spośród trzech państw bałtyckich.
Łotewski Register of Enterprises wykazuje 221,388 osób prawnych bez daty zakończenia, czyli 120 na 1,000 mieszkańców. Samo miasto Ryga skupia 91,991 z nich (41.6%), a szerszy region Rygi 136,840 (61.8%).
Litewski Register of Legal Entities wykazuje 235,175 osób prawnych, czyli 81 na 1,000 mieszkańców. Ponieważ plik otwartych danych nie ma pola statusu, liczba ta może obejmować spółki będące już w trakcie likwidacji. Miasto Wilno skupia 85,381 (36.3%), okręg wileński 102,650 (43.6%), a miasto Kowno 31,068 (13.2%).
W liczbach bezwzględnych — w hrabstwie Harju, estońskim hrabstwie obejmującym Tallinn: 204,462 zarejestrowane podmioty, wobec 136,840 w regionie Rygi i 102,650 w okręgu wileńskim. Jako udział w krajowej liczbie ogółem prowadzi region Rygi z 61.8%.
Niekoniecznie. Dane liczą podmioty prawnie zarejestrowane i niebędące w trakcie likwidacji, a wiele z nich może nie mieć obrotu ani personelu. Urzędy statystyczne liczą „aktywne przedsiębiorstwa”, czyli firmy mające w ciągu roku obrót, personel lub inwestycje, dlatego ich sumy są zwykle niższe.
Nasze badanie hrabstw i miast liczy wyłącznie spółki handlowe (OÜ, AS i inne formy działalności). To porównanie bałtyckie obejmuje każdy zarejestrowany podmiot, w tym wspólnoty mieszkaniowe, stowarzyszenia non-profit i przedsiębiorców jednoosobowych, dlatego łączna liczba jest wyższa.