Stručná odpoveď
Globálna miera obnovy LEI bola na konci tretieho štvrťroka 2026 57.1 %, takže viac než štyri z desiatich LEI po termíne obnovy neboli aktuálne. Najvyššie miery mali Japonsko a Fínsko, zatiaľ čo Spojené kráľovstvo je jedinou z 32 európskych krajín, ktoré sme analyzovali, kde prepadnuté LEI prevažujú nad aktuálnymi.
Každý LEI (Legal Entity Identifier) sa musí obnoviť raz ročne. Vtedy jeho vydavateľ, akreditovaná organizácia spravujúca kód, overí údaje spoločnosti v obchodnom registri. Ak ho nikto neobnoví, stav kódu sa zmení z ISSUED na LAPSED a banka alebo broker môže pred jeho prijatím požadovať obnovu. Frekvencia sa výrazne líši: v najnovších správach GLEIF sa miery obnovy LEI podľa krajín pohybujú od takmer 90 % v Japonsku po niekoľko percent v Číne. Ak je termín vášho kódu blízko, môžete si obnoviť LEI online prostredníctvom nás a náš sprievodca prepadnutými LEI vysvetľuje, čo tento stav pre spoločnosť znamená.
Koľko LEI sa obnovuje včas
Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF) dohliada na systém LEI a obnovy meria mierou obnovy. Ide o podiel LEI, ktoré prešli aspoň jedným termínom obnovy a boli obnovené v poslednom roku. Podľa údajov GLEIF za tretí štvrťrok 2026 bola táto miera celosvetovo 57.1 %. V EÚ a Spojenom kráľovstve, ktoré GLEIF uvádza ako jednu skupinu, dosiahla 61.1 %, oproti 51.1 % vo všetkých ostatných jurisdikciách. Miera sa rok drží blízko tejto úrovne: 56.7 % na konci roka 2025, 56.6 % v prvom štvrťroku 2026 a 57.1 % v druhom.
Databáza ako celok, ktorú naše štatistiky LEI členia podľa stavu a krajiny, poskytuje dlhodobejší pohľad. Dňa 6. novembra 2026 obsahovala 2,000,029 aktuálnych LEI a 1,216,993 prepadnutých, takže 37.8 % kódov spoločností stále evidovaných ako aktívne bolo prepadnutých. Tento podiel zahŕňa aj kódy vydané počas posledného roka, ktoré ešte nedosiahli termín obnovy, preto nie je priamo porovnateľný s mierou GLEIF.
Krajiny s najvyššou a najnižšou mierou obnovy LEI
GLEIF každý štvrťrok uvádza päť jurisdikcií s najlepšími mierami obnovy. V treťom štvrťroku 2026 to boli tieto krajiny.
| Poradie | Krajina | Miera obnovy |
|---|---|---|
| 1 | Japonsko | 88.6% |
| 2 | Fínsko | 81.8% |
| 3 | India | 78.1% |
| 4 | Nemecko | 73.1% |
| 5 | Lichtenštajnsko | 72.0% |
Na opačnom konci správa GLEIF za druhý štvrťrok 2026 uvádza jurisdikcie s najmenej 1,000 LEI, ktoré mali najvyšší podiel neobnovených kódov. V Číne nebolo obnovených 97.8 % kódov, ktorým nastal termín obnovy; nasledovali Belize (79.6 %), Rusko (71.4 %), Seychely (68.7 %) a Thajsko (65.6 %).
Čína je osobitný prípad. Jej počet LEI prudko vzrástol v roku 2022, do ktorého chcela dosiahnuť národný cieľ 100,000 kódov. Správa GLEIF za štvrtý štvrťrok 2022 potvrdila splnenie cieľa. Väčšina týchto kódov odvtedy prepadla: aktuálnych je len 2,446 z 107,237 čínskych LEI.
Podiel prepadnutých LEI v Európe podľa krajín
GLEIF nezverejňuje úplné poradie, preto sme vypočítali podiel prepadnutých kódov pre každú krajinu EÚ, štyri krajiny EFTA (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko) a Spojené kráľovstvo. Podiel predstavujú prepadnuté LEI vydelené súčtom aktuálnych a prepadnutých LEI, pričom sú vylúčené kódy spoločností, ktoré zanikli alebo sa zlúčili, pretože ich už nemožno obnoviť. Z rovnakého dôvodu tieto podiely nie sú zrkadlovým obrazom podielov aktuálnych LEI v našom prehľade LEI podľa krajín.
| Krajina | Aktuálne (ISSUED) | Prepadnuté | Podiel prepadnutých |
|---|---|---|---|
| Fínsko | 45,389 | 8,978 | 16.5% |
| Nemecko | 185,996 | 54,198 | 22.6% |
| Luxembursko | 42,544 | 14,347 | 25.2% |
| Estónsko | 21,050 | 7,531 | 26.3% |
| Holandsko | 128,935 | 46,591 | 26.5% |
| Rakúsko | 31,107 | 12,109 | 28.0% |
| Lichtenštajnsko | 8,957 | 3,479 | 28.0% |
| Taliansko | 170,196 | 67,364 | 28.4% |
| Švajčiarsko | 17,905 | 7,807 | 30.4% |
| Litva | 3,503 | 1,559 | 30.8% |
| Lotyšsko | 2,883 | 1,306 | 31.2% |
| Nórsko | 40,996 | 18,791 | 31.4% |
| Dánsko | 68,706 | 33,900 | 33.0% |
| Írsko | 22,658 | 11,451 | 33.6% |
| Island | 3,589 | 1,839 | 33.9% |
| Belgicko | 41,593 | 22,149 | 34.7% |
| Švédsko | 69,802 | 37,757 | 35.1% |
| Maďarsko | 15,910 | 9,201 | 36.6% |
| Slovinsko | 3,036 | 1,779 | 36.9% |
| Poľsko | 25,219 | 14,863 | 37.1% |
| Chorvátsko | 1,701 | 1,012 | 37.3% |
| Portugalsko | 10,876 | 6,612 | 37.8% |
| Česko | 18,957 | 11,778 | 38.3% |
| Malta | 3,709 | 2,408 | 39.4% |
| Bulharsko | 3,597 | 2,440 | 40.4% |
| Rumunsko | 5,168 | 3,615 | 41.2% |
| Slovensko | 4,200 | 2,979 | 41.5% |
| Cyprus | 7,983 | 5,683 | 41.6% |
| Grécko | 4,291 | 3,182 | 42.6% |
| Španielsko | 104,770 | 77,974 | 42.7% |
| Francúzsko | 95,966 | 73,004 | 43.2% |
| Spojené kráľovstvo | 95,099 | 116,928 | 55.1% |
Fínsko a Nemecko, ktoré sú tiež medzi prvými piatimi podľa GLEIF, majú najnižší podiel prepadnutých kódov. Estónsko má štvrtý najnižší podiel, pričom približne jeden zo štyroch kódov je prepadnutý. Spomedzi týchto 32 krajín je Spojené kráľovstvo jedinou, kde prepadnuté LEI prevažujú nad aktuálnymi. Rovnaký vzorec vykazujú Spojené štáty: 59.8 % kódov spoločností tam stále evidovaných ako aktívne je prepadnutých.

Prečo sa miery obnovy podľa krajín líšia
Údaje ukazujú, kde kódy prepadávajú, nie prečo, rozdiely však zrejme odrážajú spôsob, akým spoločnosti v jednotlivých krajinách LEI používajú. Fond alebo spoločnosť, ktorá každý mesiac obchoduje prostredníctvom brokera, je pravidelne vyzývaná udržiavať svoj kód platný, pretože broker s ním vykazuje jej obchody. Spoločnosť, ktorá potrebovala LEI len raz, pre jedinú transakciu alebo účet, ktorý neskôr zrušila, nemá dôvod na obnovu.
Čína ukazuje, čo sa môže stať, keď sa v krátkom čase vydá veľa kódov na splnenie cieľa, a nie na pravidelné používanie. Tam, kde regulátor alebo banka overuje, že kód zostáva platný, miery obnovy zostávajú vysoké. Napríklad v Indii musia banky zaznamenať platný LEI pri veľkých cezhraničných transakciách a nesmú poskytnúť nový úver väčším dlžníkom bez LEI.
Veľkosť trhu výsledok neurčuje. Nemecko a Spojené kráľovstvo majú podobný počet LEI, približne 259,000 a 234,000, no kým 22.6 % nemeckých kódov prepadlo, pri britských je to 55.1 %.
EÚ a Spojené kráľovstvo, ktoré GLEIF uvádza spolu, majú tiež lepšiu obnovu než zvyšok sveta: 61.1 % oproti 51.1 % v treťom štvrťroku 2026. Pravdepodobným dôvodom sú pravidlá vykazovania obchodov: investičné spoločnosti vykazujú každý obchod klienta – spoločnosti s LEI tohto klienta, čo udržiava kódy v pravidelnom používaní. Vlastné údaje Spojeného kráľovstva však ukazujú, že tieto pravidlá nevysvetľujú všetko.
Udržiavanie LEI vašej spoločnosti aktuálneho
Skôr než sa opýta banka alebo broker, skontrolujte kód svojej spoločnosti v databáze GLEIF: záznam uvádza jeho stav a najbližší dátum obnovy. Ak prepadol, náš sprievodca obnovením prepadnutého LEI vysvetľuje možnosti. Spolupracujeme s WM Datenservice, vydavateľom akreditovaným GLEIF, a prostredníctvom nášho objednávkového formulára LEI obnovujeme LEI spoločnostiam z väčšiny krajín vrátane kódov spravovaných iným vydavateľom. Podľa našich skúseností sa prepadnutý kód zvyčajne vráti do stavu ISSUED do jedného alebo dvoch pracovných dní.
Často kladené otázky
Je to podiel LEI, ktoré prešli aspoň jedným termínom obnovy a boli obnovené v poslednom roku. GLEIF ju vypočítava na konci každého štvrťroka a na konci tretieho štvrťroka 2026 bola celosvetovo 57.1 %.
Japonsko malo v treťom štvrťroku 2026 najvyššiu mieru obnovy LEI, 88.6 %. Fínsko bolo druhé s 81.8 %, čo je najviac v Európe.
Približne 35 % všetkých záznamov LEI: 6. novembra 2026 bolo prepadnutých 1.22 milióna LEI. Medzi kódmi spoločností stále evidovaných ako aktívne bol podiel 38 %.
Spojené kráľovstvo so 116,928 prepadnutými LEI k 6. novembru 2026. To predstavuje 55.1 % jeho kódov patriacich spoločnostiam stále evidovaným ako aktívne. Spojené kráľovstvo je jedinou z 32 európskych krajín, ktoré sme analyzovali, kde prepadnuté LEI prevažujú nad aktuálnymi.