Stručná odpověď
Celosvětová míra obnovování LEI činila na konci třetího čtvrtletí 2026 57.1 %, takže více než čtyři z deseti LEI, jimž uplynulo datum obnovy, nebyly aktuální. Nejvyšší míry měly Japonsko a Finsko, zatímco Spojené království je jedinou z 32 evropských zemí, které jsme analyzovali, kde neplatných LEI převažuje nad aktuálními.
Každý LEI (Legal Entity Identifier) musí být obnovován jednou ročně. V té době jeho vydavatel, akreditovaná organizace spravující kód, ověřuje údaje společnosti v obchodním rejstříku. Pokud jej nikdo neobnoví, stav kódu se změní z ISSUED na LAPSED a banka nebo makléř může před jeho přijetím požadovat obnovení. Četnost tohoto jevu se výrazně liší: v nejnovějších zprávách GLEIF se míry obnovování LEI podle zemí pohybují od téměř 90 % v Japonsku po několik procent v Číně. Pokud se blíží termín vašeho kódu, můžete si u nás obnovit LEI online a náš průvodce neplatnými LEI vysvětluje, co tento stav pro společnost znamená.
Kolik LEI je obnoveno včas
Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF) dohlíží na systém LEI a měří obnovování pomocí míry obnovování. Jde o podíl LEI, kterým uplynulo alespoň jedno datum obnovy a které byly obnoveny během posledního roku. Podle údajů GLEIF za třetí čtvrtletí 2026 činila míra celosvětově 57.1 %. V EU a Spojeném království, které GLEIF uvádí jako jednu skupinu, činila 61.1 % oproti 51.1 % ve všech ostatních jurisdikcích. Míra se již rok drží blízko této úrovně: 56.7 % na konci roku 2025, 56.6 % v prvním čtvrtletí 2026 a 57.1 % ve druhém.
Databáze jako celek, kterou naše statistiky LEI rozdělují podle stavu a země, nabízí dlouhodobější pohled. Dne 6. listopadu 2026 obsahovala 2,000,029 aktuálních LEI a 1,216,993 neplatných, takže 37.8 % kódů společností stále vedených jako aktivní bylo neplatných. Tento podíl zahrnuje i kódy vydané během posledního roku, které ještě nedosáhly data obnovy, takže není přímo srovnatelný s mírou GLEIF.
Země s nejvyššími a nejnižšími mírami obnovování LEI
GLEIF každé čtvrtletí uvádí pět jurisdikcí s nejlepšími mírami obnovování. Ve třetím čtvrtletí 2026 to byly následující země.
| Pořadí | Země | Míra obnovování |
|---|---|---|
| 1 | Japonsko | 88.6% |
| 2 | Finsko | 81.8% |
| 3 | Indie | 78.1% |
| 4 | Německo | 73.1% |
| 5 | Lichtenštejnsko | 72.0% |
Na opačném konci zpráva GLEIF za druhé čtvrtletí 2026 uvádí jurisdikce s alespoň 1,000 LEI, které měly nejvyšší podíl neobnovených kódů. V Číně nebylo obnoveno 97.8 % kódů určených k obnově, následovaly Belize (79.6 %), Rusko (71.4 %), Seychely (68.7 %) a Thajsko (65.6 %).
Čína je zvláštní případ. Počet jejích LEI prudce vzrostl v roce 2022, kdy chtěla dosáhnout národního cíle 100,000 kódů. Zpráva GLEIF za čtvrté čtvrtletí 2022 potvrdila splnění cíle. Většina těchto kódů od té doby pozbyla platnosti: aktuálních je pouze 2,446 ze 107,237 čínských LEI.
Podíl neplatných LEI v Evropě podle zemí
GLEIF nezveřejňuje úplné pořadí, proto jsme vypočítali podíl neplatných kódů pro každou zemi EU, čtyři země EFTA (Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko) a Spojené království. Podíl představují neplatné LEI dělené součtem aktuálních a neplatných LEI, bez kódů společností, které byly zrušeny nebo sloučeny, protože je již nelze obnovit. Ze stejného důvodu tyto podíly nejsou zrcadlovým obrazem podílů aktuálních kódů v našem přehledu LEI podle zemí.
| Země | Aktuální (ISSUED) | Neplatné | Podíl neplatných |
|---|---|---|---|
| Finsko | 45,389 | 8,978 | 16.5% |
| Německo | 185,996 | 54,198 | 22.6% |
| Lucembursko | 42,544 | 14,347 | 25.2% |
| Estonsko | 21,050 | 7,531 | 26.3% |
| Nizozemsko | 128,935 | 46,591 | 26.5% |
| Rakousko | 31,107 | 12,109 | 28.0% |
| Lichtenštejnsko | 8,957 | 3,479 | 28.0% |
| Itálie | 170,196 | 67,364 | 28.4% |
| Švýcarsko | 17,905 | 7,807 | 30.4% |
| Litva | 3,503 | 1,559 | 30.8% |
| Lotyšsko | 2,883 | 1,306 | 31.2% |
| Norsko | 40,996 | 18,791 | 31.4% |
| Dánsko | 68,706 | 33,900 | 33.0% |
| Irsko | 22,658 | 11,451 | 33.6% |
| Island | 3,589 | 1,839 | 33.9% |
| Belgie | 41,593 | 22,149 | 34.7% |
| Švédsko | 69,802 | 37,757 | 35.1% |
| Maďarsko | 15,910 | 9,201 | 36.6% |
| Slovinsko | 3,036 | 1,779 | 36.9% |
| Polsko | 25,219 | 14,863 | 37.1% |
| Chorvatsko | 1,701 | 1,012 | 37.3% |
| Portugalsko | 10,876 | 6,612 | 37.8% |
| Česko | 18,957 | 11,778 | 38.3% |
| Malta | 3,709 | 2,408 | 39.4% |
| Bulharsko | 3,597 | 2,440 | 40.4% |
| Rumunsko | 5,168 | 3,615 | 41.2% |
| Slovensko | 4,200 | 2,979 | 41.5% |
| Kypr | 7,983 | 5,683 | 41.6% |
| Řecko | 4,291 | 3,182 | 42.6% |
| Španělsko | 104,770 | 77,974 | 42.7% |
| Francie | 95,966 | 73,004 | 43.2% |
| Spojené království | 95,099 | 116,928 | 55.1% |
Finsko a Německo, které jsou rovněž mezi nejlepšími pěti zeměmi GLEIF, mají nejnižší podíly neplatných kódů. Estonsko má čtvrtý nejnižší podíl, přičemž neplatný je přibližně jeden kód ze čtyř. Z těchto 32 zemí je Spojené království jedinou, kde neplatných LEI převažuje nad aktuálními. Stejný vzorec vykazují Spojené státy: 59.8 % kódů tamních společností stále vedených jako aktivní pozbylo platnosti.

Proč se míry obnovování mezi zeměmi liší
Údaje ukazují, kde kódy pozbývají platnosti, nikoli proč, rozdíly však zřejmě odrážejí způsob, jakým společnosti v jednotlivých zemích LEI používají. Fond nebo společnost, která každý měsíc obchoduje prostřednictvím makléře, je pravidelně vyzývána k udržování platnosti kódu, protože makléř s ním vykazuje její obchody. Společnost, která LEI potřebovala jednou, pro jedinou transakci nebo účet, jejž později zrušila, nemá důvod jej obnovovat.
Čína ukazuje, co se může stát, když je během krátké doby vydáno mnoho kódů za účelem splnění cíle namísto pravidelného používání. Tam, kde regulátor nebo banka ověřuje platnost kódu, zůstávají míry obnovování vysoké. V Indii například banky musí zaznamenávat platný LEI u velkých přeshraničních transakcí a bez LEI nesmějí poskytnout nový úvěr větším dlužníkům.
Velikost trhu výsledek neurčuje. Německo a Spojené království mají podobný počet LEI, přibližně 259,000 a 234,000, přesto 22.6 % německých kódů pozbylo platnosti oproti 55.1 % britských.
EU a Spojené království, které GLEIF uvádí společně, také obnovují lépe než zbytek světa: 61.1 % oproti 51.1 % ve třetím čtvrtletí 2026. Pravděpodobným důvodem jsou pravidla vykazování obchodů: investiční podniky vykazují každý obchod klientské společnosti s LEI tohoto klienta, což udržuje kódy v pravidelném používání. Vlastní údaje Spojeného království však ukazují, že tato pravidla nevysvětlují vše.
Udržování LEI vaší společnosti v aktuálním stavu
Než vás vyzve banka nebo makléř, zkontrolujte kód své společnosti v databázi GLEIF: záznam uvádí jeho stav a příští datum obnovy. Pokud pozbyl platnosti, náš průvodce obnovením neplatného LEI vysvětluje možnosti. Spolupracujeme s WM Datenservice, vydavatelem akreditovaným GLEIF, a prostřednictvím našeho objednávkového formuláře LEI obnovujeme LEI společnostem z většiny zemí, včetně kódů spravovaných jiným vydavatelem. Z naší zkušenosti se neplatný kód obvykle vrátí do stavu ISSUED během jednoho nebo dvou pracovních dnů.
Často kladené otázky
Jde o podíl LEI, kterým uplynulo alespoň jedno datum obnovy a které byly obnoveny během posledního roku. GLEIF ji vypočítává na konci každého čtvrtletí a na konci třetího čtvrtletí 2026 činila celosvětově 57.1 %.
Japonsko mělo ve třetím čtvrtletí 2026 nejvyšší míru obnovování LEI, 88.6 %. Finsko bylo druhé s 81.8 %, nejvíce v Evropě.
Přibližně 35 % všech záznamů LEI: dne 6. listopadu 2026 pozbylo platnosti 1.22 milionu LEI. Mezi kódy společností stále vedených jako aktivní činil podíl 38 %.
Spojené království se 116,928 neplatnými LEI dne 6. listopadu 2026. To představuje 55.1 % jeho kódů patřících společnostem stále vedeným jako aktivní. Spojené království je jedinou z 32 evropských zemí, které jsme analyzovali, kde neplatných LEI převažuje nad aktuálními.