Kort antwoord
Estland heeft ongeveer 272 geregistreerde rechtspersonen per 1.000 inwoners. Letland heeft er 120 en Litouwen 81. Estland heeft ook in absolute aantallen de meeste vennootschappen, 369.958, hoewel de bevolking de kleinste van de drie is. Bedrijven zijn overal rond de hoofdsteden geconcentreerd: de regio Riga telt 62% van de Letse vennootschappen, Harju County 55% van de Estse en Vilnius County 44% van de Litouwse.
Estland, Letland en Litouwen worden vaak als één regio beschouwd, maar hun handelsregisters vertellen drie heel verschillende verhalen. Wij hebben de officiële open-data-uittreksels van alle drie de nationale registers per 8 oktober 2026 genomen en alleen de entiteiten behouden die geregistreerd zijn en niet worden ontbonden. Vervolgens vergeleken wij het aantal vennootschappen in elk land, hun bedrijfsdichtheid per inwoner en de plaatsen waar zij in elk land zijn geregistreerd.
Het resultaat is een beeld van drie buren met zeer verschillende geografische spreiding van vennootschappen. Het ene land heeft ongeveer één vennootschap per vier inwoners, het andere één per twaalf.
Hoeveel vennootschappen zijn er in de Baltische staten?
| Land | Geregistreerde rechtspersonen | Bevolking (1 jan. 2026) | Per 1.000 inwoners | Inwoners per entiteit |
|---|---|---|---|---|
| Estland | 369.958 | 1.360.745 | 271,9 | 3,7 |
| Letland | 221.388 | 1.845.096 | 120,0 | 8,3 |
| Litouwen | 235.175 | 2.887.592 | 81,4 | 12,3 |
| Totaal Baltische staten | 826.521 | 6.093.433 | 135,6 | 7,4 |

Afgezet tegen de bevolking kunnen de drie Baltische economieën nauwelijks meer verschillen. Estland heeft 22% van de Baltische bevolking, maar 45% van alle geregistreerde entiteiten, wat neerkomt op ongeveer één vennootschap per vier inwoners. Litouwen is het omgekeerde: er woont bijna de helft van de Baltische bevolking (47%), maar slechts 28% van de geregistreerde bedrijven is er gevestigd. Letland ligt dicht bij evenredigheid, met 30% van de bevolking en 27% van de entiteiten.
De cijfers omvatten alle geregistreerde rechtspersonen, niet alleen handelsvennootschappen. Het Estse totaal omvat 25.625 appartementsverenigingen, 22.685 verenigingen zonder winstoogmerk en 24.600 eenmanszaken, terwijl het Letse totaal boerderijen, verenigingen en andere vormen omvat. Zelfs zonder deze drie Estse groepen zou Estland nog ongeveer 218 vennootschappen per 1.000 inwoners hebben, ruim meer dan zijn buren. De selectieregels staan hieronder in de methodologiesectie.
Waarom Estland zoveel vennootschappen heeft
De registers tonen de kloof, maar niet de oorzaak ervan. De waarschijnlijkste verklaring is hoe gemakkelijk Estland het maakt om een bedrijf te starten en in stand te houden. Oprichting van een vennootschap gebeurt volledig online, niet-ingezetenen kunnen op afstand via e-Residency een vennootschap oprichten, en winst die in de vennootschap blijft, wordt pas belast wanneer deze wordt uitgekeerd. Een deel van het Estse register behoort dus toe aan oprichters die in het buitenland wonen, en een ander deel waarschijnlijk aan kleine vennootschappen die voornamelijk geld aanhouden of herinvesteren.
Belasting alleen verklaart het verschil echter niet. Letland belast eveneens alleen uitgekeerde winst, maar de bedrijfsdichtheid bedraagt er minder dan de helft van die van Estland. Dit wijst erop dat het digitale, op afstand toegankelijke oprichtingsproces de belangrijkste factor is.
Waar vennootschappen zijn geregistreerd: hoofdsteden en regio’s
In elk Baltisch land trekt de hoofdstad het grootste aandeel van de vennootschapsregistraties aan, maar de concentratiegraad verschilt. Om vergelijkbare gegevens te vergelijken, telden wij elke hoofdstad op twee niveaus: de stad zelf en de ruimere hoofdstedelijke regio. Voor Estland is die regio Harju County, voor Letland Riga samen met de omliggende gemeenten van Pierīga, en voor Litouwen Vilnius County.
| Land | Hoofdstad | Aandeel van nationaal totaal | Hoofdstedelijke regio | Aandeel van nationaal totaal |
|---|---|---|---|---|
| Estland | Tallinn: 158.868 | 42,9% | Harju County: 204.462 | 55,3% |
| Letland | Riga: 91.991 | 41,6% | Riga en Pierīga: 136.840 | 61,8% |
| Litouwen | Vilnius: 85.381 | 36,3% | Vilnius County: 102.650 | 43,6% |

De twee niveaus vertellen enigszins verschillende verhalen. Alleen naar de steden gekeken leidt Tallinn met 42,9%, net vóór Riga met 41,6%, terwijl Vilnius achterblijft met 36,3%. Wanneer de omliggende gemeenten worden toegevoegd, wordt Letland het meest op de hoofdstad gerichte land van de Baltische staten: de regio Riga telt 61,8% van alle Letse vennootschappen, tegenover 55,3% voor Harju County en 43,6% voor Vilnius County. Litouwen, met Kaunas als een werkelijk tweede centrum, is op beide niveaus het minst gecentraliseerd. In absolute aantallen blijft Tallinn het grootste zakencentrum in de regio, met 158.868 geregistreerde entiteiten tegenover 91.991 in Riga en 85.381 in Vilnius. Harju County alleen telt meer vennootschappen dan de regio Riga of Vilnius County.
Estland: Harju County telt meer dan de helft
| County | Entiteiten | Aandeel van nationaal totaal |
|---|---|---|
| Harju County (incl. Tallinn) | 204.462 | 55,3% |
| Tartu County | 36.753 | 9,9% |
| Pärnu County | 18.385 | 5,0% |
| Ida-Viru County | 15.342 | 4,1% |
| Lääne-Viru County | 10.443 | 2,8% |
Harju County is goed voor 55,3% van de Estse vennootschappen en telt meer dan vijf keer zoveel als het op de tweede plaats staande Tartu County. Tallinn zelf telt er 158.868, ofwel 42,9% van het nationale totaal, en de vijf grootste counties samen tellen 77,1%. Een reden is dat veel bedrijven, vooral die met eigenaars in het buitenland, geregistreerd zijn op een juridisch adres in Tallinn of daar een virtueel kantoor gebruiken, ongeacht waar de eigenaars zelf wonen. Zie voor een uitsplitsing van Estse bedrijfsstatistieken per stad en district van Tallinn ons onderzoek naar waar Estse vennootschappen zijn geregistreerd.
Letland: Riga telt twee op de vijf
| Gebied | Entiteiten | Aandeel van nationaal totaal |
|---|---|---|
| Riga (stad) | 91.991 | 41,6% |
| Liepāja (stad) | 6.305 | 2,8% |
| Gemeente Ogre | 6.206 | 2,8% |
| Gemeente Mārupe | 5.883 | 2,7% |
| Jūrmala (stad) | 5.706 | 2,6% |
Riga telt 41,6% van de Letse vennootschappen, meer dan 14 keer zoveel als Liepāja, de nummer twee. De aantrekkingskracht van de stad strekt zich ver buiten haar grenzen uit: Jūrmala, Mārupe, Ogre en de andere gemeenten van Pierīga rond de hoofdstad voegen nog eens 20 procentpunten toe, waardoor de regio Riga als geheel 61,8% bereikt.
Litouwen: twee sterke zakencentra
| Gebied | Entiteiten | Aandeel van nationaal totaal |
|---|---|---|
| Vilnius (stad) | 85.381 | 36,3% |
| Kaunas (stad) | 31.068 | 13,2% |
| Klaipėda (stad) | 12.710 | 5,4% |
| District Kaunas | 8.301 | 3,5% |
| District Vilnius | 7.872 | 3,3% |
Vilnius is goed voor 36,3% van de Litouwse vennootschappen, en heel Vilnius County voor 43,6%. Litouwen is het enige Baltische land met een sterk tweede zakencentrum: Kaunas telt 13,2%, en de twee steden samen bijna de helft (49,5%). Voor oprichters die een vennootschap in Litouwen registreren, betekent dit een echte keuze van vestigingsplaats in plaats van één standaardoptie.
Methodologie: hoe wij een actieve vennootschap definieerden
Alle cijfers zijn afkomstig uit de officiële open-data-uittreksels die de drie nationale registers publiceren (links in de tabel), per 8 oktober 2026, en zijn geteld op unieke registratiecode. Elk register registreert de status van een entiteit anders, zodat elk land zijn eigen regel nodig had voor wat als actieve vennootschap geldt.
| Land | Register en bestand | Geteld als actief | Niet meegenomen |
|---|---|---|---|
| Estland | e-Business Register (RIK) open data, ettevotja_rekvisiidid__lihtandmed.csv |
Status R (ingeschreven in het register) | 8.744 in liquidatie (status L) en 675 in faillissement (status N); verwijderde entiteiten staan niet in het bestand |
| Letland | Register of Enterprises open data, register.csv |
Geen beëindigingsdatum (leeg veld terminated) |
Alle entiteiten met een beëindigingsdatum |
| Litouwen | Register of Legal Entities (Registrų centras) open data, JAR_ADRESAI.csv |
Elke unieke code in het adresbestand | Er kon niets worden gefilterd, omdat het bestand geen veld voor juridische status heeft |
Wat “actief” hier betekent. Een entiteit geldt als actief als het register deze als bestaand en niet in ontbinding toont. Dit is een juridische status, geen maatstaf voor bedrijfsactiviteit, en een geregistreerde vennootschap kan helemaal geen omzet of personeel hebben. Statistische bureaus en Eurostat publiceren afzonderlijke, doorgaans lagere cijfers voor “actieve ondernemingen”, dat wil zeggen bedrijven met omzet, personeel of investeringen gedurende het jaar.
Beperkingen:
- Litouwen. Zonder statusveld konden geliquideerde of uitgeschreven entiteiten niet worden verwijderd, dus het Litouwse cijfer is een bovengrens: de werkelijke dichtheid is 81 per 1.000 inwoners of lager.
- Letland. Een lege beëindigingsdatum bewijst op zichzelf niet dat geen liquidatie loopt.
- Rechtsvormen. De registers omvatten verschillende reeksen rechtsvormen. Een strikt vergelijkbaar cijfer voor “handelsvennootschappen per 1.000 inwoners” zou één gemeenschappelijke classificatie voor alle drie de landen vereisen.
- Adressen en regio’s. Regio’s volgen het geregistreerde adres, dat niet noodzakelijk de plaats is waar de onderneming actief is. Harju County en Vilnius County zijn officiële bestuurlijke eenheden; de regio Riga is een werkgroepering van de stad Riga, Jūrmala en de omliggende gemeenten van Pierīga, en in Letland weerspiegelen adresvoorvoegsels vroegere wijzigingen van gemeentegrenzen niet volledig.
Berekeningen. Regionaal aandeel = entiteiten in de regio ÷ entiteiten in het land × 100. Dichtheid = entiteiten ÷ bevolking × 1.000. Resultaten zijn afgerond op één decimaal. Bevolkingscijfers per 1 januari 2026 zijn afkomstig van Eurostat (tabel tps00001); het Estse cijfer komt overeen met Statistics Estonia.
Uw vestigingsplaats in de Baltische staten kiezen
De cijfers beschrijven twee verschillende zakelijke landschappen. Estland is dichtbezet, digitaal en gericht op Tallinn, en een vennootschap kan er vanuit het buitenland worden opgericht en bestuurd. Litouwen is groter, met bedrijven verspreid over twee sterke steden. Eesti Firma werkt in beide landen. Wij helpen met het registreren van een vennootschap in Estland of in Litouwen, en Estse vennootschappen kunnen ons geregistreerde adres en virtueel kantoor in Tallinn gebruiken. Vertel ons wat u van plan bent, dan adviseren wij een passende opzet.
Veelgestelde vragen
Estland, met 369.958 geregistreerde rechtspersonen, vóór Litouwen (235.175) en Letland (221.388). Het heeft ook de kleinste bevolking van de drie Baltische staten.
Het Letse Register of Enterprises vermeldt 221.388 rechtspersonen zonder beëindigingsdatum, of 120 per 1.000 inwoners. De stad Riga alleen telt er 91.991 (41,6%) en de ruimere regio Riga 136.840 (61,8%).
Het Litouwse Register of Legal Entities vermeldt 235.175 rechtspersonen, of 81 per 1.000 inwoners. Omdat het open-databestand geen statusveld heeft, kan dit aantal vennootschappen omvatten die al worden ontbonden. De stad Vilnius telt 85.381 (36,3%), Vilnius County 102.650 (43,6%) en de stad Kaunas 31.068 (13,2%).
In absolute aantallen in Harju County, de Estse county waartoe Tallinn behoort: 204.462 geregistreerde entiteiten, tegenover 136.840 in de regio Riga en 102.650 in Vilnius County. Als aandeel van het nationale totaal leidt de regio Riga met 61,8%.
Niet noodzakelijk. De cijfers tellen entiteiten die juridisch geregistreerd zijn en niet worden ontbonden, en vele daarvan kunnen geen omzet of personeel hebben. Statistische bureaus tellen “actieve ondernemingen”, dat wil zeggen bedrijven met omzet, personeel of investeringen gedurende het jaar, waardoor hun totalen doorgaans lager zijn.
Ons onderzoek naar counties en steden telt alleen handelsvennootschappen (OÜ, AS en andere bedrijfsvormen). Deze Baltische vergelijking omvat elke geregistreerde entiteit, inclusief appartementsverenigingen, verenigingen zonder winstoogmerk en eenmanszaken, waardoor het totaal hoger is.