Stručná odpoveď
Estónsko má približne 272 registrovaných spoločností na 1 000 obyvateľov. Lotyšsko ich má 120 a Litva 81. Estónsko má aj najviac spoločností v absolútnom vyjadrení, 369,958, hoci má najmenší počet obyvateľov zo všetkých troch krajín. Podnikanie je všade sústredené okolo hlavných miest: región Rigy zahŕňa 62% lotyšských spoločností, kraj Harju 55% estónskych a kraj Vilnius 44% litovských.
Estónsko, Lotyšsko a Litva sa často vnímajú ako jeden región, ich obchodné registre však ukazujú tri veľmi odlišné príbehy. Použili sme oficiálne výpisy otvorených dát zo všetkých troch národných registrov k 8. októbru 2026 a ponechali sme len subjekty, ktoré sú registrované a nie sú v likvidácii. Následne sme porovnali počet spoločností v každej krajine, ich podnikateľskú hustotu na obyvateľa a miesta ich registrácie v rámci krajiny.
Výsledkom je obraz troch susedov s veľmi odlišnou podnikovou geografiou. V jednej z nich pripadá spoločnosť približne na každých štyroch obyvateľov, v druhej na každých dvanástich.
Koľko spoločností je v pobaltských štátoch?
| Krajina | Registrované právnické osoby | Počet obyvateľov (1. január 2026) | Na 1 000 obyvateľov | Obyvateľov na subjekt |
|---|---|---|---|---|
| Estónsko | 369,958 | 1,360,745 | 271.9 | 3.7 |
| Lotyšsko | 221,388 | 1,845,096 | 120.0 | 8.3 |
| Litva | 235,175 | 2,887,592 | 81.4 | 12.3 |
| Celkom pobaltské štáty | 826,521 | 6,093,433 | 135.6 | 7.4 |

V pomere k počtu obyvateľov sa tri pobaltské ekonomiky sotva môžu viac odlišovať. Estónsko má 22% obyvateľstva Pobaltia, ale 45% všetkých registrovaných subjektov, čo vychádza približne na jednu spoločnosť na každých štyroch obyvateľov. Litva je opakom: žije v nej takmer polovica obyvateľstva Pobaltia (47%), ale nachádza sa tam len 28% registrovaných podnikov. Lotyšsko je blízko pomerného rozdelenia, s 30% obyvateľstva a 27% subjektov.
Údaje zahŕňajú všetky registrované právnické osoby, nielen obchodné spoločnosti. Celkový počet v Estónsku zahŕňa 25,625 bytových združení, 22,685 neziskových združení a 24,600 živnostníkov, zatiaľ čo lotyšský počet zahŕňa farmy, združenia a iné formy. Aj bez týchto troch estónskych skupín by Estónsko stále malo približne 218 spoločností na 1 000 obyvateľov, výrazne viac než jeho susedia. Pravidlá výberu sú uvedené nižšie v časti o metodike.
Prečo má Estónsko toľko spoločností
Registre ukazujú rozdiel, nie však jeho príčinu. Najpravdepodobnejším vysvetlením je jednoduchosť založenia a udržiavania podnikania v Estónsku. Založenie spoločnosti prebieha úplne online, nerezidenti môžu založiť spoločnosť na diaľku prostredníctvom e-Residency a zisk ponechaný v spoločnosti sa nezdaňuje, kým nie je vyplatený. Časť estónskeho registra preto tvoria zakladatelia žijúci v zahraničí a časť pravdepodobne malé spoločnosti, ktoré najmä držia alebo reinvestujú peniaze.
Samotné dane však rozdiel nevysvetľujú. Aj Lotyšsko zdaňuje len rozdelený zisk, no jeho podnikateľská hustota je menej než polovičná oproti Estónsku. To poukazuje na digitálny proces zakladania vhodný na diaľku ako na faktor s najväčším významom.
Kde sú spoločnosti registrované: hlavné mestá a regióny
V každej pobaltskej krajine hlavné mesto priťahuje najväčší podiel registrácií spoločností, miera koncentrácie sa však líši. Aby sme porovnávali porovnateľné údaje, každé hlavné mesto sme počítali na dvoch úrovniach: samotné mesto a širší región hlavného mesta. V Estónsku je týmto regiónom kraj Harju, v Lotyšsku Riga spolu s okolitými samosprávami Pierīga a v Litve kraj Vilnius.
| Krajina | Hlavné mesto | Podiel z celoštátneho počtu | Región hlavného mesta | Podiel z celoštátneho počtu |
|---|---|---|---|---|
| Estónsko | Tallinn: 158,868 | 42.9% | Kraj Harju: 204,462 | 55.3% |
| Lotyšsko | Riga: 91,991 | 41.6% | Riga a Pierīga: 136,840 | 61.8% |
| Litva | Vilnius: 85,381 | 36.3% | Kraj Vilnius: 102,650 | 43.6% |

Dve úrovne ukazujú mierne odlišné príbehy. Pri pohľade len na mestá vedie Tallinn so 42.9%, tesne pred Rigou so 41.6%, zatiaľ čo Vilnius zaostáva s 36.3%. Po pripočítaní okolitých samospráv sa Lotyšsko stáva krajinou Pobaltia najviac sústredenou okolo hlavného mesta: región Rigy zahŕňa 61.8% všetkých lotyšských spoločností, oproti 55.3% v kraji Harju a 43.6% v kraji Vilnius. Litva s Kaunasom ako skutočným druhým centrom je na oboch úrovniach najmenej centralizovaná. V absolútnych číslach zostáva Tallinn najväčším podnikateľským centrom regiónu so 158,868 registrovanými subjektmi oproti 91,991 v Rige a 85,381 vo Vilniuse. Samotný kraj Harju má viac spoločností než región Rigy alebo kraj Vilnius.
Estónsko: kraj Harju zahŕňa viac než polovicu
| Kraj | Subjekty | Podiel z celoštátneho počtu |
|---|---|---|
| Kraj Harju (vrátane Tallinnu) | 204,462 | 55.3% |
| Kraj Tartu | 36,753 | 9.9% |
| Kraj Pärnu | 18,385 | 5.0% |
| Kraj Ida-Viru | 15,342 | 4.1% |
| Kraj Lääne-Viru | 10,443 | 2.8% |
Kraj Harju tvorí 55.3% estónskych spoločností a má viac než päťkrát toľko subjektov ako druhý kraj Tartu. Samotný Tallinn ich zahŕňa 158,868, teda 42.9% celoštátneho počtu, a päť najväčších krajov spolu 77.1%. Jedným z dôvodov je, že mnohé podniky, najmä tie s vlastníkmi v zahraničí, sú registrované na právnej adrese v Tallinne alebo tam využívajú virtuálnu kanceláriu, bez ohľadu na to, kde vlastníci žijú. Rozdelenie štatistík estónskych spoločností podľa miest a mestských častí Tallinnu nájdete v našej štúdii o miestach registrácie estónskych spoločností.
Lotyšsko: Riga zahŕňa dve z piatich
| Územie | Subjekty | Podiel z celoštátneho počtu |
|---|---|---|
| Riga (mesto) | 91,991 | 41.6% |
| Liepāja (mesto) | 6,305 | 2.8% |
| Obec Ogre | 6,206 | 2.8% |
| Obec Mārupe | 5,883 | 2.7% |
| Jūrmala (mesto) | 5,706 | 2.6% |
V Rige sídli 41.6% lotyšských spoločností, viac než 14-krát toľko ako v druhom poradí, Liepāji. Vplyv mesta siaha ďaleko za jeho hranice: Jūrmala, Mārupe, Ogre a ďalšie samosprávy Pierīga okolo hlavného mesta pridávajú ďalších 20 percentuálnych bodov, preto celý región Rigy dosahuje 61.8%.
Litva: dve silné podnikateľské centrá
| Územie | Subjekty | Podiel z celoštátneho počtu |
|---|---|---|
| Vilnius (mesto) | 85,381 | 36.3% |
| Kaunas (mesto) | 31,068 | 13.2% |
| Klaipėda (mesto) | 12,710 | 5.4% |
| Okres Kaunas | 8,301 | 3.5% |
| Okres Vilnius | 7,872 | 3.3% |
Vilnius tvorí 36.3% litovských spoločností a celý kraj Vilnius 43.6%. Litva je jedinou pobaltskou krajinou so silným druhým podnikateľským centrom: Kaunas má 13.2% a obe mestá spolu takmer polovicu (49.5%). Pre zakladateľov zvažujúcich registráciu spoločnosti v Litve to znamená skutočný výber sídla namiesto jednej predvolenej možnosti.
Metodika: ako sme vymedzili aktívnu spoločnosť
Všetky údaje pochádzajú z oficiálnych výpisov otvorených dát zverejnených tromi národnými registrami (odkazy v tabuľke) k 8. októbru 2026 a sú počítané podľa jedinečného registračného kódu. Každý register zaznamenáva status subjektu odlišne, preto každá krajina potrebovala vlastné pravidlo určujúce, čo sa považuje za aktívnu spoločnosť.
| Krajina | Register a súbor | Počítané ako aktívne | Vylúčené |
|---|---|---|---|
| Estónsko | Otvorené dáta e-Business Register (RIK), ettevotja_rekvisiidid__lihtandmed.csv |
Status R (zapísané v registri) | 8,744 v likvidácii (status L) a 675 v konkurze (status N); vymazané subjekty sa v súbore nenachádzajú |
| Lotyšsko | Otvorené dáta Register of Enterprises, register.csv |
Bez dátumu ukončenia (prázdne pole terminated) |
Všetky subjekty s dátumom ukončenia |
| Litva | Otvorené dáta Register of Legal Entities (Registrų centras), JAR_ADRESAI.csv |
Každý jedinečný kód v súbore adries | Nič nebolo možné odfiltrovať, pretože súbor nemá pole právneho statusu |
Čo tu znamená „aktívny“. Subjekt sa považuje za aktívny, ak ho register uvádza ako existujúci a nie v likvidácii. Ide o právny status, nie o mieru podnikateľskej aktivity, a registrovaná spoločnosť nemusí mať vôbec žiadny obrat ani zamestnancov. Štatistické úrady a Eurostat zverejňujú samostatné, zvyčajne nižšie údaje o „aktívnych podnikoch“, teda podnikoch s obratom, zamestnancami alebo investíciami počas roka.
Obmedzenia:
- Litva. Bez poľa statusu nebolo možné odstrániť subjekty v likvidácii alebo vymazané subjekty, preto je litovský údaj hornou hranicou: jej skutočná hustota je 81 na 1 000 obyvateľov alebo nižšia.
- Lotyšsko. Prázdny dátum ukončenia sám osebe nedokazuje, že neprebieha likvidácia.
- Právne formy. Registre pokrývajú odlišné súbory právnych foriem. Na prísne porovnateľný údaj „obchodné spoločnosti na 1 000 obyvateľov“ by bola potrebná jedna spoločná klasifikácia pre všetky tri krajiny.
- Adresy a regióny. Regióny vychádzajú z registrovanej adresy, ktorá nemusí byť miestom prevádzky podniku. Kraj Harju a kraj Vilnius sú oficiálne správne jednotky; región Rigy je pracovným zoskupením mesta Riga, Jūrmaly a okolitých samospráv Pierīga a v Lotyšsku predpony adries úplne nezachytávajú minulé zmeny hraníc samospráv.
Výpočty. Regionálny podiel = subjekty v regióne ÷ subjekty v krajine × 100. Hustota = subjekty ÷ počet obyvateľov × 1,000. Výsledky sú zaokrúhlené na jedno desatinné miesto. Údaje o počte obyvateľov k 1. januáru 2026 pochádzajú z Eurostatu (tabuľka tps00001); estónsky údaj zodpovedá údajom Statistics Estonia.
Výber sídla v Pobaltí
Čísla opisujú dve odlišné podnikateľské prostredia. Estónsko je husté, digitálne a sústredené na Tallinn a spoločnosť tam možno založiť a riadiť zo zahraničia. Litva je väčšia, pričom podnikanie je rozdelené medzi dve silné mestá. Eesti Firma pôsobí v oboch krajinách. Pomáhame so zápisom spoločnosti v Estónsku alebo v Litve a estónske spoločnosti môžu využívať našu registrovanú adresu a virtuálnu kanceláriu v Tallinne. Povedzte nám, čo plánujete, a navrhneme Vám vhodné riešenie.
FAQ
Estónsko s 369,958 registrovanými právnickými osobami, pred Litvou (235,175) a Lotyšskom (221,388). Má tiež najmenší počet obyvateľov zo všetkých troch pobaltských štátov.
Lotyšský Register of Enterprises uvádza 221,388 právnických osôb bez dátumu ukončenia, teda 120 na 1 000 obyvateľov. Samotné mesto Riga zahŕňa 91,991 z nich (41.6%) a širší región Rigy 136,840 (61.8%).
Litovský Register of Legal Entities uvádza 235,175 právnických osôb, teda 81 na 1 000 obyvateľov. Keďže súbor otvorených dát nemá pole statusu, tento počet môže zahŕňať aj spoločnosti, ktoré už sú v likvidácii. Mesto Vilnius zahŕňa 85,381 (36.3%), kraj Vilnius 102,650 (43.6%) a mesto Kaunas 31,068 (13.2%).
V absolútnych číslach v kraji Harju, estónskom kraji zahŕňajúcom Tallinn: 204,462 registrovaných subjektov, oproti 136,840 v regióne Rigy a 102,650 v kraji Vilnius. Podľa podielu z celoštátneho počtu vedie región Rigy so 61.8%.
Nie nevyhnutne. Údaje počítajú subjekty, ktoré sú právne registrované a nie sú v likvidácii, pričom mnohé z nich nemusia mať žiadny obrat ani zamestnancov. Štatistické úrady počítajú „aktívne podniky“, teda podniky s obratom, zamestnancami alebo investíciami počas roka, preto sú ich celkové počty zvyčajne nižšie.
Naša štúdia krajov a miest počíta len obchodné spoločnosti (OÜ, AS a iné podnikateľské formy). Toto pobaltské porovnanie zahŕňa každý registrovaný subjekt vrátane bytových združení, neziskových združení a živnostníkov, preto je celkový počet vyšší.