Stručná odpověď
Estonsko má přibližně 272 registrovaných společností na 1 000 obyvatel. Lotyšsko má 120 a Litva 81. Estonsko má také nejvíce společností v absolutním vyjádření, 369,958, přestože má ze všech tří zemí nejmenší počet obyvatel. Podnikání je všude soustředěno kolem hlavních měst: region Riga zahrnuje 62 % lotyšských společností, kraj Harju 55 % estonských a kraj Vilnius 44 % litevských.
Estonsko, Lotyšsko a Litva jsou často považovány za jeden region, jejich obchodní rejstříky však vyprávějí tři velmi odlišné příběhy. Vzali jsme oficiální výpisy otevřených dat ze všech tří národních registrů k 8. říjnu 2026 a ponechali pouze subjekty, které jsou registrované a nejsou v likvidaci. Následně jsme porovnali počet společností v jednotlivých zemích, jejich hustotu podle počtu obyvatel a místa jejich registrace v každé zemi.
Výsledkem je obraz tří sousedů s výrazně odlišnou firemní geografií. V jedné z nich připadá společnost zhruba na každé čtyři obyvatele, v jiné na každých dvanáct.
Kolik společností je v pobaltských státech?
| Země | Registrované právnické osoby | Počet obyvatel (1. 1. 2026) | Na 1 000 obyvatel | Obyvatel na subjekt |
|---|---|---|---|---|
| Estonsko | 369,958 | 1,360,745 | 271.9 | 3.7 |
| Lotyšsko | 221,388 | 1,845,096 | 120.0 | 8.3 |
| Litva | 235,175 | 2,887,592 | 81.4 | 12.3 |
| Celkem pobaltské státy | 826,521 | 6,093,433 | 135.6 | 7.4 |

Ve vztahu k počtu obyvatel se tři pobaltské ekonomiky sotva mohou lišit více. Estonsko má 22 % obyvatel Pobaltí, ale 45 % všech registrovaných subjektů, což odpovídá zhruba jedné společnosti na každé čtyři obyvatele. Litva je opakem: žije v ní téměř polovina obyvatel Pobaltí (47 %), ale je zde pouze 28 % registrovaných podniků. Lotyšsko je blízko poměrnému rozložení, s 30 % obyvatel a 27 % subjektů.
Údaje zahrnují všechny registrované právnické osoby, nikoli pouze obchodní společnosti. Estonský součet zahrnuje 25,625 bytových společenství, 22,685 neziskových sdružení a 24,600 osob samostatně výdělečně činných, zatímco lotyšský zahrnuje farmy, sdružení a jiné formy. I bez těchto tří estonských skupin by Estonsko stále mělo přibližně 218 společností na 1 000 obyvatel, což je výrazně více než u sousedů. Pravidla výběru jsou uvedena níže v části metodika.
Proč má Estonsko tolik společností
Registry ukazují rozdíl, nikoli však jeho příčinu. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je, jak snadné Estonsko činí založení a provozování podniku. Založení společnosti probíhá plně online, nerezidenti mohou založit společnost na dálku prostřednictvím e-Residency a zisk ponechaný ve společnosti není zdaněn, dokud není vyplacen. Část estonského registru proto patří zakladatelům žijícím v zahraničí a část s největší pravděpodobností malým společnostem, které především drží nebo reinvestují peníze.
Samotné daně však rozdíl nevysvětlují. Lotyšsko také zdaňuje pouze rozdělený zisk, přesto je jeho hustota podniků méně než poloviční oproti Estonsku. To ukazuje na digitální proces založení umožňující vzdálený přístup jako na nejdůležitější faktor.
Kde jsou společnosti registrovány: hlavní města a regiony
V každé pobaltské zemi přitahuje hlavní město největší podíl registrací společností, míra koncentrace se však liší. Pro srovnání srovnatelného jsme každé hlavní město počítali na dvou úrovních: samotné město a širší region hlavního města. V Estonsku je tímto regionem kraj Harju, v Lotyšsku Riga spolu s okolními obcemi Pierīga a v Litvě kraj Vilnius.
| Země | Hlavní město | Podíl na celkovém počtu v zemi | Region hlavního města | Podíl na celkovém počtu v zemi |
|---|---|---|---|---|
| Estonsko | Tallinn: 158,868 | 42.9% | Kraj Harju: 204,462 | 55.3% |
| Lotyšsko | Riga: 91,991 | 41.6% | Riga a Pierīga: 136,840 | 61.8% |
| Litva | Vilnius: 85,381 | 36.3% | Kraj Vilnius: 102,650 | 43.6% |

Tyto dvě úrovně vyprávějí mírně odlišné příběhy. Při pohledu pouze na města vede Tallinn s 42.9 %, těsně před Rigou s 41.6 %, zatímco Vilnius zaostává s 36.3 %. Po přidání okolních obcí se Lotyšsko stává zemí Pobaltí nejvíce soustředěnou na hlavní město: region Riga zahrnuje 61.8 % všech lotyšských společností oproti 55.3 % v kraji Harju a 43.6 % v kraji Vilnius. Litva s Kaunasem jako skutečným druhým centrem je na obou úrovních nejméně centralizovaná. V absolutních počtech zůstává Tallinn největším obchodním centrem regionu se 158,868 registrovanými subjekty oproti 91,991 v Rize a 85,381 ve Vilniusu. Samotný kraj Harju zahrnuje více společností než region Riga nebo kraj Vilnius.
Estonsko: kraj Harju zahrnuje více než polovinu
| Kraj | Subjekty | Podíl na celkovém počtu v zemi |
|---|---|---|
| Kraj Harju (vč. Tallinnu) | 204,462 | 55.3% |
| Kraj Tartu | 36,753 | 9.9% |
| Kraj Pärnu | 18,385 | 5.0% |
| Kraj Ida-Viru | 15,342 | 4.1% |
| Kraj Lääne-Viru | 10,443 | 2.8% |
Kraj Harju představuje 55.3 % estonských společností a má více než pětkrát tolik subjektů než druhý kraj Tartu. Samotný Tallinn zahrnuje 158,868 z nich, tedy 42.9 % celkového počtu v zemi, a prvních pět krajů dohromady 77.1 %. Jedním z důvodů je, že mnoho podniků, zejména těch s vlastníky v zahraničí, je registrováno na právní adrese v Tallinnu nebo zde využívá virtuální kancelář, bez ohledu na to, kde jejich vlastníci žijí. Rozpis statistik estonských společností podle města a tallinnského obvodu najdete v naší studii o tom, kde jsou estonské společnosti registrovány.
Lotyšsko: Riga zahrnuje dvě z pěti
| Území | Subjekty | Podíl na celkovém počtu v zemi |
|---|---|---|
| Riga (město) | 91,991 | 41.6% |
| Liepāja (město) | 6,305 | 2.8% |
| Obec Ogre | 6,206 | 2.8% |
| Obec Mārupe | 5,883 | 2.7% |
| Jūrmala (město) | 5,706 | 2.6% |
V Rize sídlí 41.6 % lotyšských společností, tedy více než 14krát tolik než v druhé Liepāje. Přitažlivost města sahá daleko za jeho hranice: Jūrmala, Mārupe, Ogre a další obce Pierīga kolem hlavního města přidávají dalších 20 procentních bodů, proto region Riga jako celek dosahuje 61.8 %.
Litva: dvě silná obchodní centra
| Území | Subjekty | Podíl na celkovém počtu v zemi |
|---|---|---|
| Vilnius (město) | 85,381 | 36.3% |
| Kaunas (město) | 31,068 | 13.2% |
| Klaipėda (město) | 12,710 | 5.4% |
| Okres Kaunas | 8,301 | 3.5% |
| Okres Vilnius | 7,872 | 3.3% |
Vilnius představuje 36.3 % litevských společností a celý kraj Vilnius 43.6 %. Litva je jedinou pobaltskou zemí se silným druhým obchodním centrem: Kaunas má 13.2 % a obě města dohromady téměř polovinu (49.5 %). Pro zakladatele zvažující registraci společnosti v Litvě to znamená skutečnou volbu sídla namísto jediné výchozí možnosti.
Metodika: jak jsme vymezili aktivní společnost
Všechny údaje pocházejí z oficiálních výpisů otevřených dat zveřejněných třemi národními registry (odkazy v tabulce) k 8. říjnu 2026 a jsou počítány podle jedinečného registračního kódu. Každý registr zaznamenává status subjektu odlišně, proto každá země potřebovala vlastní pravidlo pro to, co se považuje za aktivní společnost.
| Země | Registr a soubor | Započítáno jako aktivní | Vyřazeno |
|---|---|---|---|
| Estonsko | otevřená data e-Business Register (RIK), ettevotja_rekvisiidid__lihtandmed.csv |
Status R (zapsáno v registru) | 8,744 v likvidaci (status L) a 675 v úpadku (status N); vymazané subjekty v souboru nejsou |
| Lotyšsko | otevřená data Register of Enterprises, register.csv |
Bez data ukončení (prázdné pole terminated) |
Všechny subjekty s datem ukončení |
| Litva | otevřená data Register of Legal Entities (Registrų centras), JAR_ADRESAI.csv |
Každý jedinečný kód v souboru adres | Nebylo možné nic vyfiltrovat, protože soubor nemá pole právního statusu |
Co zde znamená „aktivní“. Subjekt je považován za aktivní, pokud jej registr uvádí jako existující a nikoli v likvidaci. Jde o právní status, nikoli o měřítko podnikatelské činnosti, a registrovaná společnost nemusí mít žádný obrat ani zaměstnance. Statistické úřady a Eurostat zveřejňují samostatné, obvykle nižší údaje pro „aktivní podniky“, tedy podniky s obratem, zaměstnanci nebo investicemi během roku.
Omezení:
- Litva. Bez pole statusu nebylo možné odstranit subjekty v likvidaci nebo vymazané subjekty, takže litevský údaj představuje horní hranici: skutečná hustota je 81 na 1 000 obyvatel nebo nižší.
- Lotyšsko. Prázdné datum ukončení samo o sobě neprokazuje, že neprobíhá likvidace.
- Právní formy. Registry zahrnují různé soubory právních forem. Přísně srovnatelný údaj „obchodní společnosti na 1 000 obyvatel“ by vyžadoval jednotnou klasifikaci ve všech třech zemích.
- Adresy a regiony. Regiony vycházejí z registrované adresy, která nemusí být místem podnikání. Kraj Harju a kraj Vilnius jsou oficiální správní jednotky; region Riga je pracovní seskupení města Riga, Jūrmaly a okolních obcí Pierīga a v Lotyšsku adresní předpony plně neodrážejí dřívější změny hranic obcí.
Výpočty. Regionální podíl = subjekty v regionu ÷ subjekty v zemi × 100. Hustota = subjekty ÷ počet obyvatel × 1,000. Výsledky jsou zaokrouhleny na jedno desetinné místo. Údaje o počtu obyvatel k 1. lednu 2026 pocházejí z Eurostatu (tabulka tps00001); estonský údaj odpovídá Statistics Estonia.
Výběr sídla v Pobaltí
Čísla popisují dvě odlišná podnikatelská prostředí. Estonsko je husté, digitální a soustředěné na Tallinn a společnost zde lze založit i řídit ze zahraničí. Litva je větší a podnikání je rozloženo mezi dvě silná města. Eesti Firma působí v obou zemích. Pomáháme se založením společnosti v Estonsku nebo v Litvě a estonské společnosti mohou využít naši registrovanou adresu a virtuální kancelář v Tallinnu. Sdělte nám své plány a navrhneme řešení, které vám vyhovuje.
FAQ
Estonsko s 369,958 registrovanými právnickými osobami, před Litvou (235,175) a Lotyšskem (221,388). Má také nejmenší počet obyvatel ze tří pobaltských států.
Lotyšský Register of Enterprises uvádí 221,388 právnických osob bez data ukončení, tedy 120 na 1 000 obyvatel. V samotném městě Riga jich sídlí 91,991 (41.6 %) a v širším regionu Riga 136,840 (61.8 %).
Litevský Register of Legal Entities uvádí 235,175 právnických osob, tedy 81 na 1 000 obyvatel. Protože soubor otevřených dat nemá pole statusu, může toto číslo zahrnovat společnosti, které již jsou v likvidaci. Město Vilnius představuje 85,381 (36.3 %), kraj Vilnius 102,650 (43.6 %) a město Kaunas 31,068 (13.2 %).
V absolutních počtech v kraji Harju, estonském kraji zahrnujícím Tallinn: 204,462 registrovaných subjektů oproti 136,840 v regionu Riga a 102,650 v kraji Vilnius. Podle podílu na celkovém počtu v zemi vede region Riga s 61.8 %.
Ne nutně. Údaje počítají subjekty, které jsou právně registrované a nejsou v likvidaci, a mnohé z nich nemusí mít žádný obrat ani zaměstnance. Statistické úřady počítají „aktivní podniky“, tedy podniky s obratem, zaměstnanci nebo investicemi během roku, proto jsou jejich celkové počty obvykle nižší.
Naše studie krajů a měst počítá pouze obchodní společnosti (OÜ, AS a jiné podnikatelské formy). Toto pobaltské srovnání zahrnuje každý registrovaný subjekt, včetně bytových společenství, neziskových sdružení a osob samostatně výdělečně činných, proto je celkový počet vyšší.