Stručná odpoveď
Estónsko má približne 144 000 e-rezidentov a 1,36 milióna obyvateľov. e-Residency každoročne pribúda približne 13 000 ľudí, čo je tempo nezmenené osem rokov, zatiaľ čo počet obyvateľov klesá o niekoľko tisíc ročne. Ak započítate každého, komu bola kedy udelená e-Residency, línie sa pretnú okolo prelomu budúceho storočia. Ak počítate žijúcich e-rezidentov, nikdy sa nepretnú: celkový počet sa zastaví približne na pol milióne. Ak počítate platné karty e-Residency, e-rezidenti tvoria 4,6 % Estóncov a ich podiel nerastie.
Keď bol zavedený program e-Residency, jeho architekt Taavi Kotka stanovil cieľ, ktorý sa cituje dodnes: 10 miliónov e-residentov do desiatich rokov. Estónsko má 1,36 milióna skutočných obyvateľov, takže prísľub predstavoval sedem estónskych e-residentov na každého obyvateľa Estónska. O desať rokov neskôr panel programu ukazuje o niečo viac než 142 000 e-residentov a počet obyvateľov sa začal znižovať.
V našej kancelárii to vyvolalo otázku, ktorá nemá nič spoločné s právom obchodných spoločností: koľko e-rezidentov bude mať Estónsko a kedy ich počet prekoná počet Estóncov? Prevádzkujeme službu založenia spoločnosti postavenú na e-Residency, preto sa zvyčajne zaoberáme praktickou stránkou programu. Tento článok je opakom: orientačná projekcia, dostatočne starostlivá na to, aby bola zaujímavá, a dostatočne voľná na pobavenie.
Koľko e-rezidentov má Estónsko a ako rýchlo ich počet rastie?
Program uvádza svoje počty e-Residency v percentách, preto treba najprv overiť, či počet e-residentov rastie zrýchleným tempom. Nerastie. Po počiatočnom náraste dosiahol počet nových e-residentov za rok vrchol 20 520 vo štvrtom roku programu, potom sa ustálil v rozpätí 11 000–14 000. Minuloročných 13 828 bol najlepší výsledok za šesť rokov, no ide o rovnakú úroveň, akú program dosiahol pred pandémiou.
| Rok | Celkový počet e-rezidentov | Noví v danom roku | Rast celkového počtu |
|---|---|---|---|
| 2017 | ~27 000 | ~12 000 | — |
| 2018 | ~48 000 | 20 520 | +75% |
| 2019 | ~64 000 | ~16 000 | +33% |
| 2020 | 76 070 | ~12 000 | +19% |
| 2021 | ~88 000 | ~12 000 | +16% |
| 2022 | ~99 000 | ~11 000 | +12% |
| 2023 | ~110 000 | ~11 000 | +11% |
| 2024 | ~121 000 | ~11 500 | +10% |
| 2025 | ~135 000 | 13 828 | +11% |
| 2026 (sept.) | ~144 000 | ~9 000 doteraz | ≈ +9–10 % v ročnom prepočte |

Percentuálny stĺpec vyzerá ako program, ktorý stráca tempo, ale ide len o aritmetiku: rovnakých približne 12 000 ľudí pridaných k stále väčšiemu základu dáva každý rok menšie percento. Absolútny prílev je stabilný a pre projekciu je to užitočný fakt. Rast e-Residency je lineárny, nie exponenciálny, a priamku možno ľahko predĺžiť.
Počet obyvateľov Estónska sa vyvíja opačným smerom
Počet obyvateľov Estónska dosiahol vrchol 1 374 687 pred dvoma rokmi a na začiatku tohto roka bol 1 360 745, teda za jediný rok klesol o 9 250. Počet úmrtí už prevyšuje počet narodení o viac než 6 000 ročne a minulý rok sa čistá migrácia po prvýkrát za viac než desaťročie stala zápornou. Hlavná populačná prognóza Statistics Estonia predpokladá pokles približne o 167 000 ľudí do konca sledovaného obdobia. Ide o mierny scenár založený na čistej imigrácii približne 4 000 ľudí ročne a posledné dva roky ho prekonávajú.
| Rok | Projektovaný počet obyvateľov | Zmena od vrcholu |
|---|---|---|
| 2030 | ~1 355 000 | −1,4 % |
| 2050 | ~1 318 000 | −4,1 % |
| 2085 | ~1 208 000 | −12,1 % |
| 2100 (extrapolované) | ~1 160 000 | ≈ −15 % |
Jedna línia teda rastie približne o 13 000 ročne a druhá klesá o 2 000–3 500 ročne v oficiálnom scenári alebo o 5 000–9 000 ročne pri tempe posledných dvoch rokov. Rozdiel medzi nimi, dnes približne 1,22 milióna ľudí, sa podľa oficiálnych čísel zmenšuje približne o 16 000 ročne. Odteraz odpoveď úplne závisí od toho, čo považujete za „e-rezidenta“.
Model 1: Započítanie každého, komu bola udelená e-Residency
Hlavné číslo na paneli je kumulatívne. Zostáva v ňom každý, komu bola kedy udelená e-Residency: tí, ktorým skončila platnosť karty, tí, ktorým bol status odobratý, aj tí, ktorí odvtedy zomreli. Je to počítadlo, nie sčítanie, a pri takomto chápaní je matematika jedno delenie. Rozdiel 1,22 milióna, ktorý sa zmenšuje o 16 000 ročne, trvá prekonať približne 76 rokov, takže kumulatívny súčet dosiahne počet obyvateľov okolo začiatku budúceho storočia. Ak by počet obyvateľov naďalej klesal tempom posledných dvoch rokov, bod stretnutia sa posunie do polovice 80. rokov 21. storočia. Migračná politika Estónska má teda na tento dátum väčší vplyv než čokoľvek, čo robí program e-Residency.
Ak uprednostňujete optimizmus samotného programu, predpokladajte, že počet žiadostí porastie o 3 % ročne namiesto toho, aby zostal stabilný. Prekročenie sa potom posunie na koniec 60. rokov 21. storočia; pri 5 % ročne na začiatok 60. rokov 21. storočia. Ani jeden trend nie je viditeľný v údajoch za posledných osem rokov, ale je to zábavný článok, preto si zaslúžia zmienku.
Model 2: Započítanie žijúcich e-rezidentov
Spravodlivejšie porovnanie počíta ľudí, ktorí sú nažive, pretože to nepochybne zahŕňa aj údaj o počte obyvateľov. Priemerný e-resident má niečo vyše štyridsať rokov: program uviedol vek 42 rokov a minuloročné priemery podľa krajín sa pohybovali od 34 rokov u Tunisanov po 47 rokov u Fínov. To znamená približne 40 rokov zostávajúceho života podľa toho, ktorej tabuľke úmrtnosti dôverujete a nakoľko priaznivo posudzujete skupinu, ktorá je z 83 % mužská, prevažne mestská a väčšinou z krajín s kvalitnou zdravotnou starostlivosťou.
Ak cez štandardnú krivku úmrtnosti prevediete stabilný príliv 13 000 nových e-rezidentov ročne, stane sa niečo zaujímavé. Prvé dve desaťročia sa počet žijúcich takmer zhoduje s počítadlom, pretože 45-ročný človek zriedka zomiera. Potom zakladajúce kohorty dosiahnu sedemdesiatku a osemdesiatku, úmrtia začnú zodpovedať príchodom a celkový počet sa vyrovná približne na 500 000–550 000 žijúcich e-rezidentov. Tento strop je jednoducho ročný prílev vynásobený zostávajúcou strednou dĺžkou života a počet obyvateľov Estónska bude v tom čase stále približne 1,2 milióna.
Pri dnešnom tempe teda žijúci e-rezidenti nikdy neprekonajú počet obyvateľov. V oficiálnom scenári sa ustália na 40–45 % populácie alebo približne na 60 %, ak bude populácia naďalej klesať nedávnym tempom, a zostanú tam. Aby prekročili hranicu v tomto storočí, program by potreboval buď trvalý 3 % ročný rast žiadostí, ktorý by cieľ dosiahol v 70. rokoch 21. storočia, alebo prílev približne 30 000 ročne, viac než dvojnásobný oproti dnešnému, ktorý by ho dosiahol v 80. rokoch 21. storočia. Cieľ 10 miliónov by mimochodom vyžadoval 250 000 nových e-rezidentov každý rok, bez obmedzenia času.
Model 3: Započítanie platných kariet e-Residency
Najprísnejšia definícia je tá, ktorú by použil príslušník pohraničnej stráže: kto skutočne drží platný estónsky digitálny preukaz totožnosti? Odpoveď poskytujú vlastné údaje programu. Z 135 000 statusov, ktoré boli kedy udelené, bolo na začiatku roka v obehu len o niečo viac než 63 000 platných kariet. Je to rovnaký počet, aký program uviedol pred tromi rokmi, keď oslavoval svojho 100 000. člena: kumulatívny súčet stále rastie, počet platných kariet e-Residency nie. Karta platí päť rokov a 63 000 je takmer presne počet nových žiadostí za päť rokov. Výpočet naznačuje, že väčšina e-residentov si po uplynutí platnosti karty kartu neobnoví; získali, čo potrebovali, alebo zistili, že nepotrebovali nič.
Podľa tejto definície e-rezidenti tvoria 4,6 % populácie Estónska. Počet rastie len vtedy, ak nové žiadosti prevyšujú neobnovenia, a pri stabilnom príleve sa to nedeje. Model 3 je vodorovná čiara a nikdy nič neprekročí.
Tri definície, jeden graf

| Definícia „e-rezidenta“ | Dnes | Dlhodobý strop | Prekoná populáciu (oficiálny scenár) | Prekoná populáciu (nedávne tempo) |
|---|---|---|---|---|
| Každý, komu bol status kedy udelený | ~144 000 | Žiadny | Začiatok budúceho storočia | Polovica 80. rokov 21. storočia |
| Žijúci e-rezidenti | ~140 000 | ~520 000 | Nikdy | Nikdy |
| Platné karty | ~63 000 | ~65 000 | Nikdy | Nikdy |
To, či e-rezidenti niekedy prekonajú počet Estóncov, teda závisí od definície a dve poctivé definície hovoria nie. Čo by to mohlo zmeniť, v poradí dôležitosti:
- Ročný prílev. Každých ďalších 5 000 žiadateľov ročne posunie prekročenie počítadla dopredu o takmer 20 rokov a zvýši strop žijúcich e-rezidentov približne o 200 000.
- Rastový trend. Trvalých 3 % ročne má väčšiu hodnotu než ktorýkoľvek rekordný rok a program to od svojho spustenia nedosiahol.
- e-Residency bez karty. Plne mobilná digitálna identita, ktorá má prísť v najbližších pár rokoch, by mohla zvýšiť počet žiadostí aj obnovení; vlastný odhad programu uvádza najmenej o 20 % viac spoločností.
- Demografia Estónska. Pokles za posledné dva roky prekonal oficiálny scenár. Ak bude pokračovať, línie sa stretnú v 80. rokoch 21. storočia namiesto v 21. storočí, čo nie je výsledok, za ktorý by ktokoľvek v Tallinne držal palce.
Všimnite si, čo v tomto zozname chýba: spoločnosti. To, či e-rezidenti prekonajú Estóncov, je otázkou digitálnych identít. To, či program funguje, je otázkou podnikov, o ktorej sme podrobnejšie hovorili v sprievodnom článku o tom, čo oficiálne čísla opomínajú.
e-Residency je nástroj, nie populácia
Nech už uprednostňujete ktorýkoľvek model, praktický záver je ten, ktorý klientom poskytujeme každý deň. Karta je prostriedkom na riadenie estónskej spoločnosti odkiaľkoľvek, nie cieľom sama osebe, a vlastné čísla programu hovoria, že väčšina držiteľov sa nikdy nedostane ďalej než k prvému kroku. Ak uvažujete o žiadaní o e-Residency, pretože máte reálny podnik nezávislý od miesta, ktorý potrebuje základňu v EÚ, ešte pred podaním žiadosti vám vieme povedať, či budú vo vašej situácii pravdepodobne fungovať spoločnosť, platobný účet a registrácia na daňové účely. Tak sa dostanete do štatistiky, ktorá je dôležitá: spoločnosti, ktoré obchodujú.
Často kladené otázky
Panel programu uvádza celkovo niečo vyše 142 000 e-rezidentov, pričom ich počet rastie približne o 13 000 ročne. Tento údaj je kumulatívny a zahŕňa ľudí, ktorým skončila platnosť kariet alebo bol odobratý status. V obehu je len niečo vyše 63 000 platných kariet e-Residency.
Nie. Nové žiadosti sa osem rokov pohybujú v rozmedzí 11 000–14 000 ročne, s jediným vrcholom 20 520 vo štvrtom roku programu. Percentuálny rast celkového počtu každoročne klesá, pretože rovnaký prílev sa delí väčším základom.
Pri započítaní každého, komu bol status kedy udelený, okolo začiatku budúceho storočia pri súčasnom tempe alebo v polovici 80. rokov 21. storočia, ak bude populácia naďalej klesať tak rýchlo ako za posledné dva roky. Pri započítaní žijúcich e-rezidentov nikdy: celkový počet sa ustáli približne na pol milióne oproti populácii asi 1,2 milióna. Pri započítaní platných kariet tvoria e-rezidenti menej než 5 % populácie a ich podiel nerastie.
Pri súčasnom príleve približne 13 000 ročne dosiahne kumulatívny počet do polovice storočia približne 460 000, z nich bude ešte žiť približne 415 000. Populácia Estónska sa vtedy predpokladá na približne 1,32 milióna, takže žijúci e-rezidenti budú tvoriť tesne menej než tretinu.
Nie. e-Residency je digitálna identita na využívanie estónskych e-služieb a vzdialené riadenie spoločnosti. Nie je to občianstvo, pobytový status ani vízum, preto je porovnávanie e-rezidentov s obyvateľmi skôr hrou než otázkou politiky.
Poznámka
Ide o ľahkú projekciu, nie prognózu. Zdrojmi sú verejný panel programu e-Residency a tlačové správy, ako aj údaje a projekcia populácie Statistics Estonia, na ktoré odkazuje text. Historické ročné súčty sú rekonštruované z uverejnených míľnikov a zaokrúhlené. Model úmrtnosti je jednoduchá Gompertzova krivka s jediným vstupným vekom 42 rokov; starostlivejší model by posunul strop žijúcich e-rezidentov o niekoľko desiatok tisíc bez zmeny záveru.