Kratak odgovor
Estonija ima oko 272 registrovana pravna lica na 1.000 stanovnika. Letonija ima 120, a Litvanija 81. Estonija ima i najviše preduzeća u apsolutnom broju, 369,958, iako joj je stanovništvo najmanje od ove tri države. Poslovanje je svuda koncentrisano oko prestonica: region Rige obuhvata 62% letonskih preduzeća, okrug Harju 55% estonskih, a okrug Vilnjus 44% litvanskih.
Estonija, Letonija i Litvanija često se smatraju jednim regionom, ali njihovi poslovni registri pričaju tri veoma različite priče. Uzeli smo zvanične otvorene skupove podataka iz sva tri nacionalna registra na dan 8. oktobra 2026. i zadržali samo lica koja su registrovana i nisu u postupku likvidacije. Zatim smo uporedili broj preduzeća u svakoj državi, njihovu poslovnu gustinu po stanovniku i mesta njihove registracije u svakoj državi.
Rezultat je slika tri susedne države sa veoma različitim geografskim rasporedom preduzeća. Jedna od njih ima preduzeće na približno svaka četiri stanovnika, a druga na svakih dvanaest.
Koliko preduzeća ima u baltičkim državama?
| Država | Registrovana pravna lica | Stanovništvo (1. jan. 2026) | Na 1.000 stanovnika | Stanovnika po licu |
|---|---|---|---|---|
| Estonija | 369,958 | 1,360,745 | 271.9 | 3.7 |
| Letonija | 221,388 | 1,845,096 | 120.0 | 8.3 |
| Litvanija | 235,175 | 2,887,592 | 81.4 | 12.3 |
| Ukupno baltičke države | 826,521 | 6,093,433 | 135.6 | 7.4 |

Posmatrano u odnosu na broj stanovnika, tri baltičke ekonomije teško da mogu biti različitije. Estonija ima 22% stanovništva Baltika, ali 45% svih registrovanih lica, što iznosi približno jedno preduzeće na svaka četiri stanovnika. Litvanija je suprotan slučaj: u njoj živi gotovo polovina stanovništva Baltika (47%), ali ima samo 28% registrovanih preduzeća. Letonija je blizu proporcionalnog odnosa, sa 30% stanovništva i 27% lica.
Podaci obuhvataju sva registrovana pravna lica, ne samo privredna društva. Ukupan broj za Estoniju uključuje 25,625 stambenih udruženja, 22,685 neprofitnih udruženja i 24,600 samostalnih preduzetnika, dok broj za Letoniju uključuje poljoprivredna gazdinstva, udruženja i druge oblike. Čak i bez te tri estonske grupe, Estonija bi i dalje imala oko 218 preduzeća na 1.000 stanovnika, znatno više od suseda. Pravila odabira navedena su u odeljku o metodologiji u nastavku.
Zašto Estonija ima toliko preduzeća
Registri pokazuju razliku, ali ne i njen uzrok. Najverovatnije objašnjenje je koliko Estonija olakšava pokretanje i održavanje poslovanja. Osnivanje privrednog društva je potpuno onlajn, nerezidenti mogu osnovati društvo na daljinu putem e-Residency, a dobit koja ostane u društvu ne oporezuje se dok se ne isplati. Deo estonskog registra stoga pripada osnivačima koji žive u inostranstvu, a deo, po svoj prilici, malim preduzećima koja uglavnom drže ili reinvestiraju novac.
Ipak, samo porez ne objašnjava razliku. Letonija takođe oporezuje samo raspodeljenu dobit, ali je njena poslovna gustina manja od polovine estonske. To ukazuje da je digitalni proces osnivanja prilagođen radu na daljinu faktor koji je najvažniji.
Gde su preduzeća registrovana: prestonice i regioni
U svakoj baltičkoj državi prestonica privlači najveći udeo registracija preduzeća, ali se stepen koncentracije razlikuje. Radi uporedivosti, svaku prestonicu smo računali na dva nivoa: sam grad i širi region prestonice. Za Estoniju je taj region okrug Harju, za Letoniju Riga zajedno sa okolnim opštinama Pierīga, a za Litvaniju okrug Vilnjus.
| Država | Glavni grad | Udeo u nacionalnom ukupnom broju | Region prestonice | Udeo u nacionalnom ukupnom broju |
|---|---|---|---|---|
| Estonija | Talin: 158,868 | 42.9% | Okrug Harju: 204,462 | 55.3% |
| Letonija | Riga: 91,991 | 41.6% | Riga i Pierīga: 136,840 | 61.8% |
| Litvanija | Vilnjus: 85,381 | 36.3% | Okrug Vilnjus: 102,650 | 43.6% |

Dva nivoa pokazuju neznatno različite slike. Posmatrajući samo gradove, Talin prednjači sa 42.9%, neposredno ispred Rige sa 41.6%, dok Vilnjus zaostaje sa 36.3%. Kada se dodaju okolne opštine, Letonija postaje država Baltika najviše usredsređena na prestonicu: region Rige obuhvata 61.8% svih letonskih preduzeća, naspram 55.3% u okrugu Harju i 43.6% u okrugu Vilnjus. Litvanija, sa Kaunasom kao istinskim drugim centrom, najmanje je centralizovana na oba nivoa. U apsolutnim brojevima, Talin ostaje najveći poslovni centar regiona, sa 158,868 registrovanih lica naspram 91,991 u Rigi i 85,381 u Vilnjusu. Sam okrug Harju ima više preduzeća od regiona Rige ili okruga Vilnjus.
Estonija: okrug Harju obuhvata više od polovine
| Okrug | Lica | Udeo u nacionalnom ukupnom broju |
|---|---|---|
| Okrug Harju (uklj. Talin) | 204,462 | 55.3% |
| Okrug Tartu | 36,753 | 9.9% |
| Okrug Pärnu | 18,385 | 5.0% |
| Okrug Ida-Viru | 15,342 | 4.1% |
| Okrug Lääne-Viru | 10,443 | 2.8% |
Okrug Harju čini 55.3% estonskih preduzeća i ima više od pet puta više lica od drugoplasiranog okruga Tartu. Sam Talin obuhvata 158,868 njih, odnosno 42.9% nacionalnog ukupnog broja, a prvih pet okruga zajedno obuhvata 77.1%. Jedan od razloga je to što su mnoga preduzeća, naročito ona sa vlasnicima u inostranstvu, registrovana na pravnoj adresi u Talinu ili tamo koriste virtuelnu kancelariju, bez obzira na to gde sami vlasnici žive. Pregled statistike estonskih preduzeća po gradu i talinskom distriktu pogledajte u našoj studiji o tome gde su estonska preduzeća registrovana.
Letonija: Riga obuhvata dva od pet
| Teritorija | Lica | Udeo u nacionalnom ukupnom broju |
|---|---|---|
| Riga (grad) | 91,991 | 41.6% |
| Liepāja (grad) | 6,305 | 2.8% |
| Opština Ogre | 6,206 | 2.8% |
| Opština Mārupe | 5,883 | 2.7% |
| Jūrmala (grad) | 5,706 | 2.6% |
U Rigi je sedište 41.6% letonskih preduzeća, više od 14 puta više nego u Liepāji, drugoplasiranom gradu. Privlačnost grada proteže se znatno van njegovih granica: Jūrmala, Mārupe, Ogre i druge opštine Pierīga oko prestonice dodaju još 20 procentnih poena, zbog čega region Rige u celini dostiže 61.8%.
Litvanija: dva snažna poslovna centra
| Teritorija | Lica | Udeo u nacionalnom ukupnom broju |
|---|---|---|
| Vilnjus (grad) | 85,381 | 36.3% |
| Kaunas (grad) | 31,068 | 13.2% |
| Klaipėda (grad) | 12,710 | 5.4% |
| Okrug Kaunas | 8,301 | 3.5% |
| Okrug Vilnjus | 7,872 | 3.3% |
Vilnjus čini 36.3% litvanskih preduzeća, a ceo okrug Vilnjus 43.6%. Litvanija je jedina baltička država sa snažnim drugim poslovnim čvorištem: Kaunas obuhvata 13.2%, a dva grada zajedno gotovo polovinu (49.5%). Za osnivače koji razmatraju registraciju privrednog društva u Litvaniji, to znači stvaran izbor sedišta, a ne samo jednu podrazumevanu opciju.
Metodologija: kako smo definisali aktivno preduzeće
Svi podaci potiču iz zvaničnih otvorenih skupova podataka koje objavljuju tri nacionalna registra (veze su u tabeli), na dan 8. oktobra 2026, i broje se prema jedinstvenom registracionom kodu. Svaki registar drugačije evidentira status lica, pa je svakoj državi bilo potrebno sopstveno pravilo za ono što se računa kao aktivno preduzeće.
| Država | Registar i datoteka | Računato kao aktivno | Izostavljeno |
|---|---|---|---|
| Estonija | otvoreni podaci e-Business Register (RIK), ettevotja_rekvisiidid__lihtandmed.csv |
Status R (upisano u registar) | 8,744 u likvidaciji (status L) i 675 u stečaju (status N); obrisana lica nisu u datoteci |
| Letonija | otvoreni podaci Registra preduzeća, register.csv |
Nema datuma prestanka (prazno polje terminated) |
Sva lica sa datumom prestanka |
| Litvanija | otvoreni podaci Registra pravnih lica (Registrų centras), JAR_ADRESAI.csv |
Svaki jedinstveni kod u datoteci adresa | Ništa nije moglo biti filtrirano jer datoteka nema polje pravnog statusa |
Šta ovde znači „aktivno”. Lice se računa kao aktivno ako ga registar prikazuje kao postojeće i ako nije u postupku likvidacije. To je pravni status, a ne mera poslovne aktivnosti, i registrovano preduzeće možda uopšte nema promet ni zaposlene. Zavodi za statistiku i Eurostat objavljuju zasebne, obično niže brojke za „aktivna preduzeća”, što znači poslovne subjekte sa prometom, zaposlenima ili ulaganjima tokom godine.
Ograničenja:
- Litvanija. Bez polja statusa, lica u likvidaciji ili odjavljena lica nisu mogla biti uklonjena, pa je broj za Litvaniju gornja granica: stvarna gustina je 81 na 1.000 stanovnika ili niža.
- Letonija. Prazan datum prestanka sam po sebi ne dokazuje da likvidacija nije u toku.
- Pravni oblici. Registri obuhvataju različite skupove pravnih oblika. Za strogo uporedivu brojku „privrednih društava na 1.000 stanovnika” bila bi potrebna jedinstvena klasifikacija za sve tri države.
- Adrese i regioni. Region se određuje prema registrovanoj adresi, koja nije nužno mesto poslovanja. Okrug Harju i okrug Vilnjus zvanične su administrativne jedinice; region Rige je radno grupisanje grada Rige, Jūrmale i okolnih opština Pierīga, a u Letoniji prefiksi adresa ne odražavaju u potpunosti ranije promene granica opština.
Obračuni. Regionalni udeo = lica u regionu ÷ lica u državi × 100. Gustina = lica ÷ stanovništvo × 1,000. Rezultati su zaokruženi na jednu decimalu. Podaci o stanovništvu na dan 1. januara 2026. potiču od Eurostat (tabela tps00001); estonski podatak odgovara podacima Statistics Estonia.
Izbor sedišta na Baltiku
Brojke opisuju dva različita poslovna okruženja. Estonija je gusta, digitalna i usredsređena na Talin, a društvo se tamo može osnovati i voditi iz inostranstva. Litvanija je veća, sa poslovanjem raspoređenim između dva snažna grada. Eesti Firma posluje u obe države. Pomažemo pri registraciji privrednog društva u Estoniji ili u Litvaniji, a estonska društva mogu koristiti našu registrovanu adresu i virtuelnu kancelariju u Talinu. Recite nam šta planirate, a mi ćemo predložiti odgovarajuću strukturu.
Česta pitanja
Estonija, sa 369,958 registrovanih pravnih lica, ispred Litvanije (235,175) i Letonije (221,388). Takođe ima najmanje stanovništva od tri baltičke države.
Letonski Registar preduzeća navodi 221,388 pravnih lica bez datuma prestanka, odnosno 120 na 1.000 stanovnika. Sam grad Riga obuhvata 91,991 njih (41.6%), a širi region Rige 136,840 (61.8%).
Litvanski Registar pravnih lica navodi 235,175 pravnih lica, odnosno 81 na 1.000 stanovnika. Budući da datoteka otvorenih podataka nema polje statusa, ovaj broj može uključivati preduzeća koja su već u postupku likvidacije. Grad Vilnjus obuhvata 85,381 (36.3%), okrug Vilnjus 102,650 (43.6%), a grad Kaunas 31,068 (13.2%).
U apsolutnim brojevima, u okrugu Harju, estonskom okrugu koji uključuje Talin: 204,462 registrovana lica, naspram 136,840 u regionu Rige i 102,650 u okrugu Vilnjus. Kao udeo u nacionalnom ukupnom broju, region Rige prednjači sa 61.8%.
Ne nužno. Brojke obuhvataju lica koja su zakonski registrovana i nisu u postupku likvidacije, a mnoga od njih možda nemaju promet ni zaposlene. Zavodi za statistiku broje „aktivna preduzeća”, odnosno poslovne subjekte sa prometom, zaposlenima ili ulaganjima tokom godine, pa su njihovi ukupni brojevi obično niži.
Naša studija okruga i gradova obuhvata samo privredna društva (OÜ, AS i druge poslovne oblike). Ovo baltičko poređenje uključuje svako registrovano lice, uključujući stambena udruženja, neprofitna udruženja i samostalne preduzetnike, pa je ukupan broj veći.