Răspuns rapid
Estonia are aproximativ 272 de companii înregistrate la 1.000 de locuitori. Letonia are 120, iar Lituania 81. Estonia are și cele mai multe companii în termeni absoluți, 369,958, deși populația sa este cea mai mică dintre cele trei țări. Activitatea economică este concentrată în jurul capitalelor peste tot: regiunea Riga deține 62% dintre companiile letone, județul Harju 55% dintre cele estoniene, iar județul Vilnius 44% dintre cele lituaniene.
Estonia, Letonia și Lituania sunt adesea considerate o singură regiune, însă registrele lor comerciale spun trei povești foarte diferite. Am preluat extrasele oficiale de date deschise ale tuturor celor trei registre naționale, la 8 octombrie 2026, și am păstrat numai entitățile înregistrate care nu sunt în lichidare. Apoi am comparat numărul companiilor din fiecare țară, densitatea lor raportată la populație și locurile din fiecare țară unde sunt înregistrate.
Rezultatul conturează trei vecini cu geografii corporative foarte diferite. Una dintre țări are o companie la aproximativ fiecare patru locuitori, alta la fiecare doisprezece.
Câte companii există în statele baltice?
| Țara | Entități juridice înregistrate | Populație (1 ian. 2026) | La 1.000 de locuitori | Locuitori per entitate |
|---|---|---|---|---|
| Estonia | 369,958 | 1,360,745 | 271.9 | 3.7 |
| Letonia | 221,388 | 1,845,096 | 120.0 | 8.3 |
| Lituania | 235,175 | 2,887,592 | 81.4 | 12.3 |
| Total state baltice | 826,521 | 6,093,433 | 135.6 | 7.4 |

Raportate la populație, cele trei economii baltice nu ar putea fi mai diferite. Estonia are 22% din populația baltică, dar 45% din toate entitățile înregistrate, ceea ce înseamnă aproximativ o companie la fiecare patru locuitori. Lituania este inversul: găzduiește aproape jumătate din populația baltică (47%), dar numai 28% dintre întreprinderile înregistrate. Letonia este aproape proporțională, cu 30% din populație și 27% din entități.
Cifrele acoperă toate entitățile juridice înregistrate, nu doar societățile comerciale. Totalul Estoniei include 25,625 asociații de proprietari, 22,685 asociații non-profit și 24,600 antreprenori individuali, în timp ce cel al Letoniei include ferme, asociații și alte forme. Chiar și fără aceste trei grupuri estoniene, Estonia ar avea tot aproximativ 218 companii la 1.000 de locuitori, mult înaintea vecinilor săi. Regulile de selecție sunt prezentate în secțiunea de metodologie de mai jos.
De ce are Estonia atât de multe companii
Registrele arată diferența, dar nu și cauza ei. Cea mai probabilă explicație este cât de ușor face Estonia începerea și menținerea unei afaceri. Înființarea societății este complet online, nerezidenții pot înființa o companie de la distanță prin e-Residency, iar profitul lăsat în companie nu este impozitat până când nu este distribuit. Prin urmare, o parte a registrului estonian aparține fondatorilor care locuiesc în străinătate și, foarte probabil, o parte aparține companiilor mici care păstrează sau reinvestesc în principal bani.
Totuși, impozitarea singură nu explică diferența. Letonia taxează, de asemenea, doar profitul distribuit, însă densitatea sa de afaceri este mai mică de jumătate din cea a Estoniei. Aceasta indică procesul digital de înființare, favorabil activității la distanță, drept factorul cu cea mai mare importanță.
Unde sunt înregistrate companiile: capitale și regiuni
În fiecare țară baltică, capitala atrage cea mai mare parte a înregistrărilor de companii, însă gradul de concentrare variază. Pentru o comparație echitabilă, am numărat fiecare capitală la două niveluri: orașul propriu-zis și regiunea capitalei mai extinsă. Pentru Estonia, această regiune este județul Harju; pentru Letonia, este Riga împreună cu municipalitățile Pierīga din jur; iar pentru Lituania, este județul Vilnius.
| Țara | Capitala | Pondere din totalul național | Regiunea capitalei | Pondere din totalul național |
|---|---|---|---|---|
| Estonia | Tallinn: 158,868 | 42.9% | Județul Harju: 204,462 | 55.3% |
| Letonia | Riga: 91,991 | 41.6% | Riga și Pierīga: 136,840 | 61.8% |
| Lituania | Vilnius: 85,381 | 36.3% | Județul Vilnius: 102,650 | 43.6% |

Cele două niveluri spun povești ușor diferite. Privind numai orașele, Tallinn conduce cu 42.9%, puțin înaintea Rigăi cu 41.6%, în timp ce Vilnius rămâne la 36.3%. După adăugarea municipalităților din jur, Letonia devine țara cea mai concentrată în jurul capitalei din statele baltice: regiunea Riga deține 61.8% din toate companiile letone, față de 55.3% pentru județul Harju și 43.6% pentru județul Vilnius. Lituania, cu Kaunas ca al doilea centru autentic, este cea mai puțin centralizată la ambele niveluri. În cifre absolute, Tallinn rămâne cel mai mare centru de afaceri din regiune, cu 158,868 entități înregistrate, față de 91,991 în Riga și 85,381 în Vilnius. Numai județul Harju deține mai multe companii decât regiunea Riga sau județul Vilnius.
Estonia: județul Harju deține mai mult de jumătate
| Județ | Entități | Pondere din totalul național |
|---|---|---|
| Județul Harju (inclusiv Tallinn) | 204,462 | 55.3% |
| Județul Tartu | 36,753 | 9.9% |
| Județul Pärnu | 18,385 | 5.0% |
| Județul Ida-Viru | 15,342 | 4.1% |
| Județul Lääne-Viru | 10,443 | 2.8% |
Județul Harju reprezintă 55.3% dintre companiile estoniene și are de peste cinci ori mai multe decât județul Tartu, clasat al doilea. Tallinn deține 158,868 dintre acestea, sau 42.9% din totalul național, iar primele cinci județe dețin împreună 77.1%. Un motiv este că multe întreprinderi, mai ales cele cu proprietari din străinătate, sunt înregistrate la o adresă legală în Tallinn sau folosesc acolo un birou virtual, indiferent unde locuiesc proprietarii. Pentru o defalcare a statisticilor despre companiile estoniene pe oraș și district din Tallinn, consultați studiul nostru despre locurile unde sunt înregistrate companiile estoniene.
Letonia: Riga deține două din cinci
| Teritoriu | Entități | Pondere din totalul național |
|---|---|---|
| Riga (oraș) | 91,991 | 41.6% |
| Liepāja (oraș) | 6,305 | 2.8% |
| Municipalitatea Ogre | 6,206 | 2.8% |
| Municipalitatea Mārupe | 5,883 | 2.7% |
| Jūrmala (oraș) | 5,706 | 2.6% |
Riga găzduiește 41.6% dintre companiile letone, de peste 14 ori mai multe decât Liepāja, clasată pe locul al doilea. Atracția orașului se extinde mult dincolo de granițele sale: Jūrmala, Mārupe, Ogre și celelalte municipalități Pierīga din jurul capitalei adaugă încă 20 de puncte procentuale, motiv pentru care regiunea Riga, în ansamblu, ajunge la 61.8%.
Lituania: două centre de afaceri puternice
| Teritoriu | Entități | Pondere din totalul național |
|---|---|---|
| Vilnius (oraș) | 85,381 | 36.3% |
| Kaunas (oraș) | 31,068 | 13.2% |
| Klaipėda (oraș) | 12,710 | 5.4% |
| Districtul Kaunas | 8,301 | 3.5% |
| Districtul Vilnius | 7,872 | 3.3% |
Vilnius reprezintă 36.3% dintre companiile lituaniene, iar întregul județ Vilnius 43.6%. Lituania este singura țară baltică cu un al doilea pol de afaceri puternic: Kaunas deține 13.2%, iar cele două orașe împreună aproape jumătate (49.5%). Pentru fondatorii care iau în considerare înregistrarea unei companii în Lituania, aceasta înseamnă o alegere reală a sediului, nu o singură opțiune implicită.
Metodologie: cum am definit o companie activă
Toate cifrele provin din extrasele oficiale de date deschise publicate de cele trei registre naționale (linkuri în tabel), la 8 octombrie 2026, și sunt numărate după codul unic de înregistrare. Fiecare registru consemnează diferit statutul unei entități, astfel încât fiecare țară a necesitat propria regulă pentru ceea ce este considerat o companie activă.
| Țara | Registru și fișier | Considerat activ | Exclus |
|---|---|---|---|
| Estonia | Date deschise e-Business Register (RIK), ettevotja_rekvisiidid__lihtandmed.csv |
Statut R (înscris în registru) | 8,744 în lichidare (statut L) și 675 în faliment (statut N); entitățile radiate nu sunt în fișier |
| Letonia | Date deschise Register of Enterprises, register.csv |
Fără dată de încetare (câmp terminated gol) |
Toate entitățile cu o dată de încetare |
| Lituania | Date deschise Register of Legal Entities (Registrų centras), JAR_ADRESAI.csv |
Fiecare cod unic din fișierul de adrese | Nu s-a putut filtra nimic, deoarece fișierul nu are câmp privind statutul juridic |
Ce înseamnă aici „activ”. O entitate este considerată activă dacă registrul o indică drept existentă și neaflată în lichidare. Acesta este un statut juridic, nu o măsură a activității comerciale, iar o companie înregistrată poate să nu aibă deloc cifră de afaceri sau personal. Institutele naționale de statistică și Eurostat publică cifre separate, de obicei mai mici, pentru „întreprinderi active”, adică afaceri cu cifră de afaceri, personal sau investiții în cursul anului.
Limitări:
- Lituania. Fără un câmp de statut, entitățile lichidate sau radiate nu au putut fi eliminate, astfel încât cifra Lituaniei este o limită superioară: densitatea sa reală este de 81 la 1,000 de locuitori sau mai mică.
- Letonia. O dată de încetare lipsă nu dovedește, prin ea însăși, că nu este în curs o lichidare.
- Forme juridice. Registrele acoperă seturi diferite de forme juridice. O cifră strict comparabilă pentru „societăți comerciale la 1,000 de locuitori” ar necesita o clasificare comună în toate cele trei țări.
- Adrese și regiuni. Regiunile urmează adresa înregistrată, care nu este neapărat locul unde își desfășoară activitatea afacerea. Județul Harju și județul Vilnius sunt unități administrative oficiale; regiunea Riga este o grupare de lucru a orașului Riga, Jūrmala și municipalităților Pierīga din jur, iar în Letonia prefixele adreselor nu reflectă în totalitate modificările anterioare ale granițelor municipale.
Calcule. Pondere regională = entități din regiune ÷ entități din țară × 100. Densitate = entități ÷ populație × 1,000. Rezultatele sunt rotunjite la o zecimală. Cifrele populației la 1 ianuarie 2026 provin de la Eurostat (tabelul tps00001); cifra Estoniei corespunde celei de la Statistics Estonia.
Alegerea sediului dumneavoastră în statele baltice
Cifrele descriu două peisaje de afaceri diferite. Estonia este densă, digitală și concentrată în jurul Tallinnului, iar o companie de acolo poate fi înființată și administrată din străinătate. Lituania este mai mare, cu activitatea de afaceri răspândită între două orașe puternice. Eesti Firma activează în ambele țări. Vă ajutăm cu înregistrarea unei companii în Estonia sau în Lituania, iar companiile estoniene pot folosi adresa noastră înregistrată și biroul nostru virtual în Tallinn. Spuneți-ne ce intenționați să faceți și vă vom propune o structură potrivită.
Întrebări frecvente
Estonia, cu 369,958 de entități juridice înregistrate, înaintea Lituaniei (235,175) și Letoniei (221,388). Are și cea mai mică populație dintre cele trei state baltice.
Register of Enterprises din Letonia enumeră 221,388 de entități juridice fără dată de încetare, adică 120 la 1,000 de locuitori. Numai orașul Riga reprezintă 91,991 dintre acestea (41.6%), iar regiunea Riga mai extinsă 136,840 (61.8%).
Register of Legal Entities din Lituania enumeră 235,175 de entități juridice, adică 81 la 1,000 de locuitori. Deoarece fișierul de date deschise nu are câmp de statut, acest număr poate include companii deja în lichidare. Orașul Vilnius reprezintă 85,381 (36.3%), județul Vilnius 102,650 (43.6%), iar orașul Kaunas 31,068 (13.2%).
În cifre absolute, în județul Harju, județul estonian care include Tallinn: 204,462 de entități înregistrate, față de 136,840 în regiunea Riga și 102,650 în județul Vilnius. Ca pondere din totalul național, regiunea Riga conduce cu 61.8%.
Nu neapărat. Cifrele numără entitățile înregistrate legal și neaflate în lichidare, iar multe dintre ele pot să nu aibă cifră de afaceri sau personal. Institutele de statistică numără „întreprinderile active”, adică afaceri cu cifră de afaceri, personal sau investiții în cursul anului, astfel încât totalurile lor sunt de obicei mai mici.
Studiul nostru despre județe și orașe numără numai societățile comerciale (OÜ, AS și alte forme de afaceri). Această comparație baltică include fiecare entitate înregistrată, inclusiv asociații de proprietari, asociații non-profit și antreprenori individuali, astfel încât totalul este mai mare.