Коротка відповідь
В Естонії налічується близько 272 зареєстрованих компаній на 1,000 жителів. У Латвії — 120, а в Литві — 81. Естонія також має найбільше компаній в абсолютних показниках — 369,958, хоча її населення є найменшим із трьох країн. Усюди бізнес зосереджений навколо столиць: Ризький регіон охоплює 62% латвійських компаній, повіт Гар’ю — 55% естонських, а Вільнюський повіт — 44% литовських.
Естонію, Латвію та Литву часто розглядають як один регіон, проте їхні бізнес-реєстри демонструють три дуже різні картини. Ми взяли офіційні набори відкритих даних усіх трьох національних реєстрів станом на 8 жовтня 2026 року та залишили лише суб’єктів, які зареєстровані й не перебувають у процесі ліквідації. Потім ми порівняли кількість компаній у кожній країні, щільність бізнесу на одного жителя та місця їх реєстрації в межах кожної країни.
У результаті маємо картину трьох сусідів із дуже різною корпоративною географією. В одній країні компанія припадає приблизно на кожних чотирьох жителів, в іншій — на кожних дванадцять.
Скільки компаній є в країнах Балтії?
| Країна | Зареєстровані юридичні особи | Населення (1 січня 2026) | На 1,000 жителів | Жителів на одну особу |
|---|---|---|---|---|
| Естонія | 369,958 | 1,360,745 | 271.9 | 3.7 |
| Латвія | 221,388 | 1,845,096 | 120.0 | 8.3 |
| Литва | 235,175 | 2,887,592 | 81.4 | 12.3 |
| Усього в країнах Балтії | 826,521 | 6,093,433 | 135.6 | 7.4 |

Якщо зіставити з чисельністю населення, три балтійські економіки важко могли б відрізнятися сильніше. На Естонію припадає 22% населення Балтії, але 45% усіх зареєстрованих суб’єктів, тобто приблизно одна компанія на кожних чотирьох жителів. У Литві ситуація зворотна: там проживає майже половина населення Балтії (47%), але зареєстровано лише 28% бізнесів. Латвія близька до пропорційного співвідношення: 30% населення та 27% суб’єктів.
Ці показники охоплюють усі зареєстровані юридичні особи, а не лише комерційні компанії. До загальної кількості Естонії входять 25,625 квартирних товариств, 22,685 некомерційних об’єднань і 24,600 одноосібних підприємців, тоді як до латвійської — ферми, об’єднання та інші форми. Навіть без цих трьох естонських груп Естонія все одно мала б близько 218 компаній на 1,000 жителів, значно випереджаючи сусідів. Правила відбору викладено нижче в розділі методології.
Чому в Естонії так багато компаній
Реєстри показують розрив, але не його причину. Найімовірніше пояснення — те, наскільки легко Естонія дозволяє започаткувати й підтримувати бізнес. Реєстрація компанії повністю доступна онлайн, нерезиденти можуть зареєструвати компанію дистанційно через e-Residency, а прибуток, залишений у компанії, не оподатковується до його виплати. Тому частина естонського реєстру належить засновникам, які живуть за кордоном, а частина, ймовірно, малим компаніям, що переважно зберігають або реінвестують кошти.
Однак самі лише податки не пояснюють різницю. Латвія також оподатковує лише розподілений прибуток, проте її щільність бізнесу становить менш ніж половину естонської. Це вказує на те, що найбільше значення має цифровий процес реєстрації, зручний для дистанційної роботи.
Де зареєстровані компанії: столиці та регіони
У кожній балтійській країні столиця приваблює найбільшу частку реєстрацій компаній, але ступінь концентрації відрізняється. Щоб порівняння було зіставним, ми врахували кожну столицю на двох рівнях: саме місто та ширший столичний регіон. Для Естонії це повіт Гар’ю, для Латвії — Рига разом із прилеглими муніципалітетами Пієріґи, а для Литви — Вільнюський повіт.
| Країна | Столиця | Частка від загального показника країни | Столичний регіон | Частка від загального показника країни |
|---|---|---|---|---|
| Естонія | Таллінн: 158,868 | 42.9% | Повіт Гар’ю: 204,462 | 55.3% |
| Латвія | Рига: 91,991 | 41.6% | Рига та Пієріґа: 136,840 | 61.8% |
| Литва | Вільнюс: 85,381 | 36.3% | Вільнюський повіт: 102,650 | 43.6% |

Два рівні розповідають дещо різні історії. Якщо дивитися лише на міста, лідирує Таллінн із 42.9%, трохи випереджаючи Ригу з 41.6%, тоді як Вільнюс має 36.3%. Після додавання прилеглих муніципалітетів Латвія стає найбільш зосередженою навколо столиці країною Балтії: Ризький регіон охоплює 61.8% усіх латвійських компаній проти 55.3% у повіті Гар’ю та 43.6% у Вільнюському повіті. Литва, де Каунас є справжнім другим центром, найменш централізована на обох рівнях. В абсолютних числах Таллінн залишається найбільшим бізнес-центром регіону: 158,868 зареєстрованих суб’єктів проти 91,991 у Ризі та 85,381 у Вільнюсі. Лише повіт Гар’ю має більше компаній, ніж Ризький регіон або Вільнюський повіт.
Естонія: у повіті Гар’ю зосереджено понад половину
| Повіт | Суб’єкти | Частка від загального показника країни |
|---|---|---|
| Повіт Гар’ю (вкл. Таллінн) | 204,462 | 55.3% |
| Повіт Тарту | 36,753 | 9.9% |
| Повіт Пярну | 18,385 | 5.0% |
| Повіт Іда-Віру | 15,342 | 4.1% |
| Повіт Ляене-Віру | 10,443 | 2.8% |
На повіт Гар’ю припадає 55.3% естонських компаній, і їх там більш ніж у п’ять разів більше, ніж у повіті Тарту, що посідає друге місце. У самому Таллінні зареєстровано 158,868 із них, або 42.9% загального показника країни, а разом на п’ять провідних повітів припадає 77.1%. Одна з причин полягає в тому, що багато підприємств, особливо з власниками за кордоном, реєструються за юридичною адресою в Таллінні або використовують там віртуальний офіс, незалежно від місця проживання самих власників. Детальний розподіл статистики естонських компаній за містами та районами Таллінна дивіться в нашому дослідженні місць реєстрації естонських компаній.
Латвія: у Ризі зосереджено дві з п’яти
| Територія | Суб’єкти | Частка від загального показника країни |
|---|---|---|
| Рига (місто) | 91,991 | 41.6% |
| Лієпая (місто) | 6,305 | 2.8% |
| Огрський муніципалітет | 6,206 | 2.8% |
| Марупський муніципалітет | 5,883 | 2.7% |
| Юрмала (місто) | 5,706 | 2.6% |
У Ризі розташовано 41.6% латвійських компаній — більш ніж у 14 разів більше, ніж у Лієпаї, яка посідає друге місце. Тяжіння міста поширюється далеко за його межі: Юрмала, Марупе, Огре та інші муніципалітети Пієріґи навколо столиці додають ще 20 відсоткових пунктів, тому Ризький регіон загалом сягає 61.8%.
Литва: два сильні бізнес-центри
| Територія | Суб’єкти | Частка від загального показника країни |
|---|---|---|
| Вільнюс (місто) | 85,381 | 36.3% |
| Каунас (місто) | 31,068 | 13.2% |
| Клайпеда (місто) | 12,710 | 5.4% |
| Каунаський район | 8,301 | 3.5% |
| Вільнюський район | 7,872 | 3.3% |
На Вільнюс припадає 36.3% литовських компаній, а на весь Вільнюський повіт — 43.6%. Литва є єдиною балтійською країною з сильним другим бізнес-центром: на Каунас припадає 13.2%, а на два міста разом — майже половина (49.5%). Для засновників, які розглядають реєстрацію компанії в Литві, це означає реальний вибір місця базування, а не один стандартний варіант.
Методологія: як ми визначали активну компанію
Усі показники взято з офіційних наборів відкритих даних, опублікованих трьома національними реєстрами (посилання в таблиці), станом на 8 жовтня 2026 року; підрахунок здійснено за унікальним реєстраційним кодом. Кожен реєстр по-різному фіксує статус суб’єкта, тому для кожної країни було потрібне власне правило визначення активної компанії.
| Країна | Реєстр і файл | Враховано як активні | Виключено |
|---|---|---|---|
| Естонія | відкриті дані e-Business Register (RIK), ettevotja_rekvisiidid__lihtandmed.csv |
Статус R (внесено до реєстру) | 8,744 у ліквідації (статус L) і 675 у банкрутстві (статус N); видалених суб’єктів у файлі немає |
| Латвія | відкриті дані Register of Enterprises, register.csv |
Немає дати припинення (порожнє поле terminated) |
Усі суб’єкти з датою припинення |
| Литва | відкриті дані Register of Legal Entities (Registrų centras), JAR_ADRESAI.csv |
Кожен унікальний код у файлі адрес | Нічого неможливо було відфільтрувати, оскільки файл не має поля юридичного статусу |
Що тут означає «активний». Суб’єкт вважається активним, якщо реєстр показує, що він існує та не перебуває в процесі ліквідації. Це юридичний статус, а не показник ділової активності: зареєстрована компанія може взагалі не мати обороту чи персоналу. Статистичні органи та Eurostat публікують окремі, зазвичай нижчі показники «активних підприємств», тобто бізнесів з оборотом, персоналом або інвестиціями протягом року.
Обмеження:
- Литва. Через відсутність поля статусу неможливо було вилучити ліквідовані або зняті з реєстрації суб’єкти, тому показник Литви є верхньою межею: її фактична щільність становить 81 на 1,000 жителів або менше.
- Латвія. Відсутність дати припинення сама по собі не доводить, що ліквідація не триває.
- Організаційно-правові форми. Реєстри охоплюють різні набори організаційно-правових форм. Для суворо зіставного показника «комерційні компанії на 1,000 жителів» потрібна єдина класифікація для всіх трьох країн.
- Адреси та регіони. Регіони визначаються за зареєстрованою адресою, яка не обов’язково є місцем ведення бізнесу. Повіт Гар’ю та Вільнюський повіт є офіційними адміністративними одиницями; Ризький регіон є робочим об’єднанням міста Риги, Юрмали та прилеглих муніципалітетів Пієріґи, а в Латвії префікси адрес не повністю відображають минулі зміни меж муніципалітетів.
Розрахунки. Частка регіону = суб’єкти в регіоні ÷ суб’єкти в країні × 100. Щільність = суб’єкти ÷ населення × 1,000. Результати округлено до одного десяткового знака. Дані про населення станом на 1 січня 2026 року взято з Eurostat (таблиця tps00001); естонський показник відповідає даним Statistics Estonia.
Вибір бази в країнах Балтії
Ці цифри описують два різні ділові середовища. Естонія має високу щільність, цифрову інфраструктуру та центр у Таллінні, а компанію там можна зареєструвати й управляти нею з-за кордону. Литва більша, а бізнес розподілений між двома сильними містами. Eesti Firma працює в обох країнах. Ми допомагаємо з реєстрацією компанії в Естонії або у Литві, а естонські компанії можуть скористатися нашою зареєстрованою адресою та віртуальним офісом у Таллінні. Розкажіть нам про Ваші плани, і ми запропонуємо відповідну структуру.
Поширені запитання
В Естонії — 369,958 зареєстрованих юридичних осіб, більше, ніж у Литві (235,175) та Латвії (221,388). Вона також має найменше населення серед трьох країн Балтії.
Латвійський Register of Enterprises містить 221,388 юридичних осіб без дати припинення, або 120 на 1,000 жителів. Лише на місто Ригу припадає 91,991 із них (41.6%), а на ширший Ризький регіон — 136,840 (61.8%).
Литовський Register of Legal Entities містить 235,175 юридичних осіб, або 81 на 1,000 жителів. Оскільки файл відкритих даних не містить поля статусу, це число може включати компанії, що вже перебувають у процесі ліквідації. На місто Вільнюс припадає 85,381 (36.3%), на Вільнюський повіт — 102,650 (43.6%), а на місто Каунас — 31,068 (13.2%).
В абсолютних числах — у повіті Гар’ю, естонському повіті, до якого входить Таллінн: 204,462 зареєстровані суб’єкти проти 136,840 у Ризькому регіоні та 102,650 у Вільнюському повіті. За часткою від загального показника країни лідирує Ризький регіон із 61.8%.
Не обов’язково. Показники охоплюють суб’єктів, які юридично зареєстровані та не перебувають у процесі ліквідації, і багато з них можуть не мати обороту чи персоналу. Статистичні органи рахують «активні підприємства», тобто бізнеси з оборотом, персоналом або інвестиціями протягом року, тому їхні загальні показники зазвичай нижчі.
Наше дослідження повітів і міст враховує лише комерційні компанії (OÜ, AS та інші форми бізнесу). Це балтійське порівняння охоплює кожного зареєстрованого суб’єкта, включно з квартирними товариствами, некомерційними об’єднаннями та одноосібними підприємцями, тому загальна кількість вища.