Răspuns rapid
Impozitele companiilor letone se aplică în principal vânzărilor și salariilor, nu profitului păstrat de companie. Impozitul pe profit de 20% este datorat doar când profitul este distribuit, iar TVA de 21% se aplică după înregistrarea companiei, obligatorie peste €50.000 din vânzări letone pe an sau mai devreme pentru comerțul transfrontalier. Fiecare salariu implică contribuții sociale și impozit pe venit, iar un membru neplătit al consiliului de administrație poate genera taxe salariale pentru companie asupra unui salariu teoretic la nivelul salariului minim.
Impozitul pe profit este impozitul leton despre care cei mai mulți proprietari aud prima dată, în principal deoarece se percepe numai când profitul părăsește compania. Pentru proprietarul unui SIA activ, societatea letonă cu răspundere limitată, acesta este adesea cea mai mică obligație fiscală anuală. TVA, taxele salariale și câteva reguli specifice Letoniei, precum salariul teoretic al unui membru al consiliului de administrație, stabilesc ce plătește compania lună de lună.
Acest ghid se adresează proprietarilor străini și fondatorilor care compară statele baltice. Nu înregistrăm companii letone, însă clienții care evaluează Letonia în raport cu Estonia ne întreabă deseori despre impozitele din Letonia, astfel că le-am prezentat într-un singur loc. Pentru sistemul vecin, consultați ghidul nostru despre impozitele companiilor lituaniene. Actualizat în octombrie 2026.
Principalele impozite ale companiilor letone, pe scurt
TVA și taxele salariale se aplică aproape fiecărei companii cu vânzări sau personal, în timp ce impozitul pe profit se aplică doar când compania distribuie profit. Restul depind de bunurile deținute de companie și de persoanele pe care le plătește.
| Impozit | Cotă | Când se aplică |
|---|---|---|
| Impozit pe profit | 20% din distribuirea brută (25% din ce primește asociatul) | Numai când profitul este distribuit sau cheltuit pe elemente necomerciale; profitul reținut nu este impozitat |
| Taxa pe valoarea adăugată (TVA) | 21%, cu cote reduse de 12% și 5% | Obligatorie când vânzările din Letonia depășesc €50.000 într-un an calendaristic și mai devreme pentru cea mai mare parte a comerțului transfrontalier |
| Contribuții sociale (asigurări sociale de stat) | 34,09% din salariul brut: 23,59% plătite de angajator, 10,5% reținute de la angajat | Pentru fiecare salariu și indemnizație a consiliului de administrație și pentru salariul teoretic al unui membru, când se aplică regula; plafonate la €105.300 anual per persoană |
| Impozit pe venitul personal | 25,5% prin statul de plată; cotele mai mari pentru venituri anuale ridicate se stabilesc în declarația anuală a angajatului | Reținut din salarii și indemnizații ale consiliului de administrație după o deducere lunară de €550 |
| Taxă de stat pentru riscul comercial | €0,36 per angajat pe lună | Taxă fixă plătită împreună cu taxele salariale; finanțează garanțiile salariale când angajatorul intră în faliment |
| Impozit reținut la sursă pentru plăți în străinătate | 0% până la 20% | Pentru comisioane de administrare, venituri din proprietăți letone și orice plată către un paradis fiscal inclus pe listă |
| Impozit pe proprietăți imobiliare | De regulă, 1,5% din valoarea cadastrală | Pentru terenurile și clădirile deținute de companie |
| Taxă pentru autoturismul companiei | De la €15 pe lună pentru fiecare autoturism | Pentru autoturismele deținute sau închiriate de companie |
Impozitul pe profit într-un paragraf
O companie letonă nu datorează impozit pe profitul pe care îl păstrează. Impozitul devine datorat când profitul este plătit ca dividende sau cheltuit pe lucruri pe care legea nu le consideră costuri comerciale. Cota este de 20% din suma brută, echivalentă cu 25% din ceea ce primește asociatul. O companie deținută doar de persoane fizice poate plăti în schimb 15% și reține 6% de la asociat. Distribuirile prezumate, regulile privind împrumuturile și opțiunea de 15% sunt explicate în ghidul nostru despre impozitul pe profit în Letonia. Comparația baltică a impozitului pe profit prezintă cotele letone alături de cele din Estonia și Lituania.
Impozitul pentru microîntreprinderi: nu este o opțiune pentru o companie
Letonia are un impozit pentru microîntreprinderi de 25% din cifra de afaceri, care înlocuiește impozitul pe venit și contribuțiile sociale, însă îl pot utiliza numai persoanele fizice care desfășoară activități în nume propriu, precum persoanele independente și comercianții individuali. Un SIA nu se poate înregistra pentru acesta, indiferent de dimensiune. Un fondator care dorește această simplitate pentru o afacere cu o singură persoană în Letonia se poate înregistra în schimb ca persoană independentă.
TVA în Letonia: cote, înregistrare și declarații
Pentru o companie care vinde în Letonia sau cumpără servicii din străinătate, TVA este de obicei primul impozit pe care trebuie să îl gestioneze. Cota standard este 21%. O cotă redusă de 12% acoperă medicamentele, cazarea hotelieră, transportul public intern, încălzirea gospodăriilor și anumite alimente proaspete, iar 5% se aplică majorității cărților și publicațiilor periodice. Exporturile de bunuri și livrările de bunuri către întreprinderi înregistrate în scopuri de TVA din alte state UE sunt impozitate cu cota zero, deci nu se percepe TVA, însă TVA aferent costurilor poate fi recuperat. Serviciile financiare, de asigurări, medicale și educaționale sunt scutite, ceea ce înseamnă că TVA aferent costurilor asociate nu poate fi recuperat.
Când înregistrarea în scopuri de TVA devine obligatorie
O companie letonă poate rămâne în afara registrului TVA cât timp vânzările sale impozabile din Letonia rămân la sau sub €50.000 într-un an calendaristic. Calculul se face din ianuarie până în decembrie, nu pe ultimele douăsprezece luni, și exclude vânzarea activelor fixe și tranzacțiile scutite. Dacă vânzările depășesc limita cu cel mult €5.000, compania poate amâna înregistrarea până la începutul anului următor. Odată ce vânzările depășesc €55.000, compania trebuie să solicite înregistrarea până la data de 15 a lunii următoare și să perceapă TVA de atunci.
Pragul ajută numai întreprinderile care comercializează exclusiv în Letonia. O companie trebuie să se înregistreze, indiferent de cifra de afaceri, înainte de a cumpăra majoritatea serviciilor de la întreprinderi din alte țări UE sau de a le vinde servicii. Același lucru se aplică atunci când achizițiile sale de bunuri din alte țări UE ajung la €10.000 într-un an calendaristic. Întrucât majoritatea SIA deținute de străini plătesc software, găzduire sau publicitate din străinătate, multe trebuie să se înregistreze curând după înființare. Vânzările de bunuri sau servicii digitale către consumatori din alte țări UE urmează o regulă separată. Peste €10.000 anual în UE, TVA se percepe la cota clientului, iar ghișeul unic UE, o singură declarație depusă în Letonia pentru toate aceste vânzări, înlocuiește înregistrarea în fiecare țară.
Declarații de TVA
Declarațiile de TVA se depun în EDS, Sistemul Electronic de Declarare al Serviciului Fiscal de Stat, autoritatea fiscală din Letonia. O companie nou-înregistrată depune lunar în primele șase luni. După aceea, depune lunar dacă cifra sa de afaceri impozabilă depășește €50.000 sau furnizează bunuri ori anumite servicii întreprinderilor din alte țări UE și trimestrial în alte cazuri. Declarația este datorată până la data de 20 a lunii următoare perioadei, iar plata până la data de 23.
Taxe salariale în Letonia: cât costă un angajat compania
Statul de plată este domeniul în care o companie letonă cu personal achită cea mai mare parte a impozitelor sale și are trei niveluri. Peste salariul brut, angajatorul plătește 23,59% contribuții sociale, plăți de asigurări sociale de stat care finanțează pensiile, indemnizațiile de boală și prestațiile de șomaj. Angajatului i se rețin 10,5% contribuții sociale și apoi plătește impozit pe venitul personal de 25,5% din ce rămâne. O deducere lunară de €550 se aplică mai întâi dacă angajatul a desemnat compania drept angajator principal în carnetul său electronic de impozitare a salariilor, un registru păstrat pentru fiecare contribuabil în EDS. Fiecare persoană în întreținere înscrisă acolo adaugă €250 pe lună la partea neimpozitată.
Iată cum se descompune un salariu brut de €2.000 pe lună.
| Element | Sumă pe lună |
|---|---|
| Salariu brut | €2.000,00 |
| Contribuțiile sociale ale angajatorului (23,59%) | €471,80 |
| Taxă de stat pentru riscul comercial | €0,36 |
| Cost total pentru companie | €2.472,16 |
| Contribuțiile sociale ale angajatului (10,5%) | €210,00 |
| Impozit pe venit: 25,5% din €2.000 minus €210 și deducerea de €550 | €316,20 |
| Salariu net | €1.473,80 |
| Impozite și contribuții în total | €998,36 |
Aproximativ patruzeci de cenți din fiecare euro cheltuit de companie pentru acest salariu ajung la stat.
Veniturile cărora li se aplică aceste cote au și o limită superioară, și una inferioară. Contribuțiile sociale se opresc la €105.300 venit anual per persoană. Peste acest nivel, compania și angajatul plătesc în schimb o taxă de solidaritate. Contribuțiile sunt totuși reținute la cotele obișnuite în cursul anului, însă statul păstrează doar 25% din venitul peste plafon și rambursează ulterior restul contribuțiilor. Impozitul pe venit crește la 33% pentru partea din venitul anual peste €105.300, cu încă 3% pentru venitul total peste €200.000, iar ambele se stabilesc în declarația anuală a angajatului, nu prin statul de plată. La limita inferioară, salariul minim de €780 pe lună stabilește un prag. Dacă un angajat câștigă mai puțin de trei salarii minime (€2.340) într-un trimestru de la toți angajatorii cumulat, compania plătește partea sa din contribuțiile lipsă pentru diferență, ca și cum angajatul ar fi câștigat €2.340.
Salariul membrului consiliului de administrație în Letonia: impozit fără plată
Un membru al consiliului de administrație al unui SIA nu trebuie să fie plătit, iar mulți administratori-proprietari iau numai dividende. Regula care îi vizează se aplică în orice lună în care cifra de afaceri depășește cinci salarii minime (€3.900 cu un salariu minim de €780) și nimeni din companie nu este plătit cu cel puțin salariul minim. În acea lună, fiecare membru al consiliului de administrație este considerat că a câștigat salariul minim. Compania trebuie atunci să plătească contribuții sociale și impozit pe venit pentru acel salariu teoretic, deși nimeni nu a primit banii. Plata către membru sub nivelul salariului minim nu evită regula, deoarece compania achită în continuare impozitele pentru diferența până la salariul minim.
Regula nu se aplică în primul an de activitate al companiei și nici unui membru al consiliului de administrație care primește deja o remunerație substanțială de la o altă companie din același grup. O companie fără cifră de afaceri nu datorează nimic în baza acesteia, iar una care depășește €3.900 într-o singură lună aglomerată datorează impozitul numai pentru acea lună. Indemnizațiile consiliului de administrație, când sunt plătite, sunt impozitate ca salariul, deși un membru care locuiește în altă țară UE poate datora acolo contribuțiile sociale în baza regulilor UE. Pentru o companie activă, soluția rezonabilă este de obicei să plătească membrului cel puțin salariul minim. Compania plătește atunci impozit pentru banii primiți efectiv de membru, iar acesta obține asigurare socială pentru ei.
Impozitul reținut la sursă în Letonia: plăți în străinătate
Când o companie letonă plătește unei companii sau persoane fizice străine, poate trebui să rețină impozit înainte ca banii să plece. Majoritatea plăților în străinătate nu implică deloc reținere la sursă, iar când implică, un tratat de evitare a dublei impuneri între Letonia și țara beneficiarului reduce de regulă cota.
| Plată către un nerezident | Cotă de reținere | Excepții și facilități |
|---|---|---|
| Dividende, dobânzi, redevențe | 0% | În regimul opțional de impozit pe profit de 15%, se reține 6% din dividendele plătite asociaților persoane fizice |
| Comisioane de administrare și consultanță | 20% | De regulă 0% în baza unui tratat fiscal, dacă se obține un certificat de rezidență fiscală înainte de depunerea situațiilor financiare anuale |
| Chirie pentru proprietăți imobiliare în Letonia | 5% | Facilități prevăzute de tratat, când tratatul le permite |
| Vânzarea de proprietăți imobiliare în Letonia sau de participații într-o companie ale cărei active sunt în principal proprietăți imobiliare letone | 3% | Facilități prevăzute de tratat sau opțiunea de impozitare cu 20% a profitului, nu a prețului brut |
| Orice plată către o companie de pe lista oficială a paradisurilor fiscale din Letonia | 20% | Principala scutire privește bunurile și valorile mobiliare cumpărate la prețul pieței |
Rubrica privind comisionul de administrare contează cel mai mult pentru proprietarii străini. Dacă facturați propriul SIA printr-o companie din țara dumneavoastră, SIA trebuie să rețină 20% din fiecare comision pentru autoritatea fiscală letonă, cu excepția situației în care obțineți la timp un certificat de rezidență fiscală. Pentru plăți de până la €5.000 pe an, certificatul nu necesită aprobare și este valabil un an. Pentru sume mai mari, acesta trebuie aprobat de autoritatea fiscală și este apoi valabil cinci ani. Comisionul trebuie să fie și la nivelul pieței: orice depășește suma cerută de o companie neafiliată este impozitat ca și cum ar fi profit distribuit proprietarului.
Plățile către nerezidenți sunt raportate autorității fiscale chiar și atunci când nu s-a reținut impozit. Plățile pentru care s-a reținut impozit se raportează până la data de 20 a lunii următoare, iar restul odată cu declarația finală de impozit pe profit a anului. Cotele actuale și lista paradisurilor fiscale pot fi verificate în rezumatul PwC privind impozitele letone.
Alte impozite: proprietăți, autoturisme și ambalaje
Alte trei impozite afectează micile companii mai des decât se așteaptă proprietarii lor.
| Impozit | Ce este | Ce înseamnă pentru un SIA mic |
|---|---|---|
| Impozit pe proprietăți imobiliare | 1,5% anual din valoarea cadastrală a terenurilor și clădirilor folosite în activitate; municipalitățile pot stabili între 0,2% și 3% | Valorile cadastrale, stabilite de stat în scopuri fiscale, sunt mult sub prețurile pieței, deci sumele sunt mici. O companie care cumpără proprietăți plătește și o taxă de stat de 2% din valoare pentru înscrierea proprietății în Registrul Funciar, plafonată la €50.000 |
| Taxă pentru autoturismul companiei | Impozit lunar pentru fiecare autoturism deținut sau închiriat de companie: €33 pentru motoare de până la 110 kW, mai mult pentru cele mai puternice, €15 pentru un autoturism complet electric | Datorată indiferent dacă autoturismul este folosit privat sau nu. Costurile de exploatare ale unui autoturism cu valoare de peste €75.000 sunt de asemenea impozitate ca și cum ar fi profit distribuit |
| Taxă pe resurse naturale | Taxă pe ambalaje, echipamente electrice și alte bunuri enumerate introduse pe piața letonă | Un magazin online care livrează clienților letoni o poate datora pentru ambalaje, dacă nu aderă în schimb la o schemă de reciclare |
Calendarul declarațiilor și contul fiscal unic
Impozitele companiilor letone sunt declarate prin EDS și plătite în contul fiscal unic, un cont al trezoreriei din care autoritatea fiscală alocă banii fiecărui impozit la scadența acestuia. În practică, aceasta înseamnă un transfer pe lună, cu termene între data de 17 și data de 23 a lunii. Plata întârziată atrage dobândă.
| Obligație | Termen |
|---|---|
| Raportul angajatorului privind salariile și contribuțiile | Data de 17 a lunii următoare |
| Declarație de TVA | Data de 20 a lunii de după perioadă |
| Declarație de impozit pe profit | Data de 20 a lunii următoare pentru lunile cu bază impozabilă; o declarație finală pentru ultima lună a exercițiului financiar de la fiecare companie |
| Raport privind plățile către nerezidenți | Data de 20 a lunii următoare dacă s-a reținut impozit; în caz contrar, odată cu declarația finală de impozit pe profit |
| Plata tuturor impozitelor de mai sus | Data de 23 a lunii următoare, în contul fiscal unic |
| Situații financiare anuale | Depuse în EDS în termen de cinci luni de la sfârșitul anului pentru companiile micro și mici, șapte luni pentru cele mijlocii și mari |
Pentru un proprietar străin, dificultatea practică este accesul. EDS funcționează în principal în letonă. Autentificarea necesită un instrument de identificare sigur, precum Smart-ID sau eParaksts; numai străinii fără altă legătură cu Letonia pot folosi în schimb un nume de utilizator și o parolă de la autoritatea fiscală. De aceea, majoritatea SIA deținute de străini lasă depunerile în sarcina unui contabil leton, iar onorariul trebuie inclus în buget alături de impozitele înseși.
O alternativă baltică cu același model fiscal
Dacă vă place impozitarea profitului distribuit din Letonia, dar nu salariul teoretic pentru membrii consiliului de administrație sau depunerea în letonă, Estonia merită analizată. Și aceasta impozitează profitul companiei numai când este distribuit, nu are regulă privind salariul teoretic și vă permite să o înregistrați de la distanță și să o administrați online în engleză. Comparația noastră între Estonia și Letonia le prezintă alăturat. Pentru cititorii care locuiesc în Letonia, ghidul nostru despre o companie estonă pentru rezidenți letoni explică unde sunt impozitate salariul, indemnizațiile consiliului de administrație și dividendele, deoarece locul dumneavoastră de reședință contează în continuare pentru propriul venit. Dacă Estonia se dovedește mai potrivită, noi înregistrăm compania, iar contabilii noștri preiau declarațiile.
Întrebări frecvente
O companie letonă plătește cea mai mare parte a impozitelor prin TVA de 21% și taxe salariale pentru fiecare salariu, în timp ce impozitul pe profit de 20% devine datorat numai când profitul este distribuit. Impozite mai mici se aplică proprietăților, autoturismelor companiei, ambalajelor și anumitor plăți în străinătate. Impozitul pentru microîntreprinderi nu este disponibil pentru un SIA.
O companie letonă trebuie să se înregistreze în scopuri de TVA când vânzările sale impozabile din Letonia depășesc €50.000 într-un an calendaristic; până la €55.000 poate aștepta până anul următor. Trebuie să se înregistreze mai devreme, indiferent de cifra de afaceri, dacă cumpără sau vinde servicii peste granițele UE ori cumpără bunuri de €10.000 sau mai mult din alte țări UE într-un an.
Aproximativ 40% din ceea ce cheltuiește o companie pentru un salariu ajunge la stat. Angajatorul adaugă 23,59% contribuții sociale, iar angajatul plătește 10,5% contribuții plus 25,5% impozit pe venit după o deducere lunară de €550. Un salariu brut de €2.000 costă compania aproximativ €2.472 și îi lasă angajatului aproximativ €1.474.
Nu, însă un membru neplătit al consiliului de administrație poate genera totuși impozite pentru companie. În orice lună în care cifra de afaceri depășește €3.900 și nimeni din companie nu câștigă cel puțin salariul minim de €780, compania plătește contribuții sociale și impozit pe venit ca și cum fiecare membru ar fi câștigat salariul minim. Primul an de activitate al companiei este scutit.
De obicei, foarte puțin. O companie fără cifră de afaceri și fără personal nu datorează TVA, taxe salariale sau nimic conform regulii privind membrii consiliului de administrație, deși impozitele pe proprietăți și autoturisme se aplică în continuare bunurilor pe care le deține. Tot trebuie să depună declarațiile și situațiile financiare anuale, astfel încât onorariul contabilului rămâne.
Nu pentru dividende, dobânzi sau redevențe, de regulă, însă comisioanele de administrare și consultanță plătite în străinătate implică reținere la sursă de 20%. Un tratat fiscal reduce de obicei aceasta la 0% dacă certificatul de rezidență fiscală al beneficiarului este obținut la timp, în timp ce plățile către companii dintr-un paradis fiscal inclus pe listă sunt impozitate cu 20%.
În practică, de regulă da. Declarațiile se depun în EDS, sistemul autorității fiscale, care funcționează în principal în letonă și necesită un instrument de identificare sigur precum Smart-ID, astfel că majoritatea SIA deținute de străini lasă depunerile unui contabil local.
Majoritatea impozitelor companiei, inclusiv taxele salariale, TVA și impozitul pe profit, se plătesc până la data de 23 a lunii de după perioada de raportare, în contul fiscal unic. Declarațiile sunt datorate mai devreme: raportul angajatorului la data de 17, iar declarațiile de TVA și impozit pe profit la data de 20.